ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Παναθηναϊκός 74-80

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 80-74. Στην τρίτη θέση του τουρνουά "Αλεξάντερ Γκομέλσκι" οι "πράσινοι".

Βελτιωμένος παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ στο δεύτερο παιχνίδι του για του τουρνουά "Αλεξάντερ Γκομέλσκι", φτάνοντας στη νίκη με 90-74.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο του ματς, όπου και με επιμέρους σκορ 21-3 κατάφεραν να μετατρέψουν το 45-39 του ημιχρόνου για τη Μακάμπι σε 60-48 υπέρ τους. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κάρι.

Δείτε αναλυτικά το Live της αναμέτρησης ανάμεσα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και τον Παναθηναϊκό...

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε στα πρώτα λεπτά του αγώνα να προηγηθεί με 7-2. Οι "πράσινοι", όμως ισορρόπησαν και με τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη πέρασαν μπροστά στο πέμπτο λεπτό του ματς (12-10). Ο Παναθηναϊκός, παίζοντας εξαιρετική άμυνα κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι, με τον Κάρι να διατηρεί την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη μπροστά στο σκορ.

Αποτέλεσμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με 24-21 για τον Παναθηναϊκό, έπειτα από σουτ τριών πόντων του Κάρι. Στην δεύτερη περίοδο, οι Ισραηλινοί με διαδοχικά σουτ τριών πόντων κατάφερε να περάσουν μπροστά. Ο Σμιθ με τρίποντο έκανε το 45-37 για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με τις δύο ομάδες στο 45-39, ύστερα από καλάθι του Τζέιμς Γκιστ.

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του, πίεσε και κατάφερε να γυρίσει την εις βάρους του κατάσταση. Με επιμέρους σκορ 21-3 οι "πράσινοι" έκαναν το εις βάρος τους 45-39 του ημιχρόνου, 60-48 υπέρ τους, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με 65-54.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να φτάνει τελικά στο τελικό αποτέλεσμα με 80-74 και να τερματίζει στην τρίτη θέση του τουρνουά "Αλεξάντερ Γκομέλσκι".

Πλέον το επόμενο τεστ για τον Παναθηναϊκό θα είναι το επόμενο Σαββατοκύριακο (4-6/10) στο τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης", όπου θα αντιμετωπίσει τους Ρέθυμνο, Λουκόιλ και Πανιώνιο.

Διαβάστε τι δήλωσε ο κόουτς του Παναθηναϊκού, Αργύρης Πεδουλάκης και ο Γιόνας Ματσιούλις...

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 45-39, 54-65, 74-80.

Μακάμπι (Μπλατ): Ράις 4, Σμιθ 23(4), Ίνγκλς 13(2), Τάιους 5, Πνίνι 12(2), Οχαγιόν 4, Κοέν, Λάντενσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης 11.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 10(2), Κάρι 27(5), Μπατίστ 10, Φώτσης 4, Λάσμε 4, Διαμαντίδης 10(2), Γκιστ 4, Παππάς 4, Ματσιούλις 6, Γιάνκοβιτς 1, Σκορδίλης.