ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Καταλήγει στον Άρμστρονγκ ο Παναθηναϊκός

Στον Χίλτον Άρμστρονγκ κατέληξε ο Παναθηναϊκός προκειμένου να βρει τον παρτενέρ του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη στη θέση "5".

Ο Αμερικανός σέντερ (28, 2.08), που πέρσι αγωνίστηκε στη γαλλική Βιλερμπάν, συγκεντρώνει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που έψαχνε ο Αργύρης Πεδουλάκης. Είναι δηλαδή ένα "ελαφρύ 5άρι", με αθλητικά προσόντα, που μπορεί να παίξει καλά (επίθεση/άμυνα) τις pick-n-roll συνεργασίες.

Ο Άρμστρονγκ προέρχεται από το κολέγιο Κονέκτικατ κι έγινε ντραφτ στο Νο12 από τους Νιου Ορλίνς Χόρνετς. Στις "Σφήκες" έμεινε μετά το 2010, πριν ξεκινήσει η περιπλάνηση του στους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς, στους Ατλάντα Χοκς και στους Σακραμέντο Κινγκς και στους Χιούστον Ρόκετς.

Το 2008-2009 έκανε την καλύτερη του χρονιά όταν έπαιξε 29 παιχνίδια βασικός με τη Νέα Ορλεάνη. Είχε 4.8 πόντους και 2.8 ριμπάουντ σε 15.6 λεπτά συμμετοχής. Στην καριέρα του σε 277 παιχνίδια στο ΝΒΑ (39 βασικός) είχε 3.1 πόντους με 50% εντός πεδιάς, 59% στις βολές και 2.6 ριμπάουντ.

Πέρσι έπαιξε στη γαλλική Βιλερμπάν έχοντας 10.2 πόντους και 5.5 ριμπάουντ στο Eurocup και 11.1 πόντους, 7.2 ριμπάουντ στην Pro-A.

Αντίπαλος του Άρη

Πέρσι ο Άρης (σ.σ στο τεχνικό τιμ του οποίου βρισκόταν ο νυν συνεργάτης του Αργύρη Πεδουλάκης, Σωτήρης Μανωλόπουλος) αγωνίστηκε κόντρα στη Βιλερμπάν στα πλαίσια του Top-16 του Eurocup. Στο Αλεξάνδρειο ο Αμερικανός σέντερ είχε 9 πόντους (4/9 δίποντα, 1/5 βολές), 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 31 λεπτά συμμετοχής. Η ομάδα του, ωστόσο, ηττήθηκε με 18 πόντους διαφορά (76-58).

Η γαλλική ομάδα "απάντησε" στο ματς του "Αστρομπάλ" με μια ευρεία νίκη (79-52) με τον Άρμστρονγκ να σκοράρει 18 πόντους (8/10 δίποντα, 2/2 βολές), να μαζεύει 8 ριμπάουντ και να κάνει ένα κόψιμο σε 20 λεπτά.

Πάρτε μια γεύση από το άκρως εντυπωσιακό κάρφωμα του Αμερικανού σέντερ στο συγκεκριμένο ματς