ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Δεύτερη ήττα για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την δεύτερη ήττα του στο τουρνουά της Μιλούζ, αυτή την φορά από την Στραμπούρ με 79-73. Διαβάστε λεπτομέρειες.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε και στο δεύτερο παιχνίδι του στο τουρνουά της Μιλούζ, αυτή την φορά από τη γαλλική Στραμπούρ με 79-73. Οι "πράσινοι" είχαν το προβάδισμα στο σκορ στα τρία δεκάλεπτα της αναμέτρησης, όμως στην τέταρτη περίοδο "λύγισαν" από την κούραση και γνώρισαν την ήττα.

Το "τριφύλλι" έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με +6 (34-40). Οι Γάλλοι πλησίασαν στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-58) για να πάρουν τελικά το θετικό αποτέλεσμα με 79-73. Για τον Παναθηναϊκό, ο Μπατίστα τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 15 πόντους.

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν είχε στη διάθεση του τους Σλότερ, Χαραλαμπόπουλο και Λούντζη που δεν ακολούθησαν την αποστολή του Παναθηναϊκού, αλλά και τον ΝτεΜάρκους Νέλσον, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα στην κνήμη και επέστρεψε στην Αθήνα.

Ο Μαυροβούνιος προπονητής σε δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της ΚΑΕ έδειξε ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

"Παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε το παιχνίδι μας, κουραστήκαμε κιόλας και κάναμε πολλά λάθη. Φαίνεται άλλωστε κι αυτό από τον αριθμό των 20 λαθών", ανέφερε, αρχικά, και συνέχισε: "Πρέπει να βελτιωθούμε ώστε να φτάσουμε στο σημείο να τελειώνουμε τους αγώνες με τον τρόπο που παίξαμε στα πρώτα 20 λεπτά".

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-40, 57-58, 79-73.