ΑΡΗΣ

Φιλική νίκη επί της Καβάλας

WWW.MEGAPRESS.GR

Ο Άρης πέτυχε φιλική νίκη επί της Καβάλας με 71-67, σε παιχνίδι που έγινε στο Nick Galis Hall με πρώτο σκόρερ τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ με 18 πόντους.

Σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Nick Galis Hall ο Άρης νίκησε με 71-67 την Καβάλα, σε παιχνίδι με πρώτο σκόρερ τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ με 18 πόντους. Με αυτό το φιλικό η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη θέλησε να καταπολεμήσει την αγωνιστική της απραξία λόγω της διακοπής του πρωταθλήματος στα πλαίσια της προετοιμασίας του για το εκτός έδρας παιχνίδι της Δευτέρας με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Οι «κιτρινόμαυροι» φάνηκαν «μουδιασμένοι» στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, όμως βελτιώνοντας την άμυνά τους ειδικά στο τρίτο πήρανε τη νίκη επί της ομάδας του Γιάννη Τζήμα.

Μετά το αρχικό 10-9 η Καβάλα πήρε τα ηνία του αγώνα και με εντυπωσιακή ευστοχία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-28. Ο Άρης μείωσε σε 24-32, όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι και το ημίχρονο έκλεισε στο 32-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης έσφιξε την άμυνά του και κάλυψε τη διαφορά. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γκίκα ολοκλήρωσε ένα σερί 10-0 (44-49) και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 50-52.

Οι παίκτες του Πρίφτη συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα στην τέταρτη περίοδο και πέρασαν μπροστά με 57-56 στο 34', διατήρησαν ένα προβάδισμα μέχρι το τέλος και τελικά πήρανε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 32-46, 50-52, 71-67.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 8 (2), Γκίκας 9 (3), Ριντ 9 (1), Τόμας, Πουλιανίτης, Χαρίσης 7, Βεζένκοφ 18 (1), Νέιμικ 2, Μούρτος 4, Σίμτσακ 9, Αντεγκμπόγιε 5(1), Δήμας.

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέφσκι 4, Τότσιος 6, Καλαμπάκας 12 (1), Κατσαρές 5 (1), Καραποστόλου 8 (2), Αγγελακόπουλος 9 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης, Βελισσαρίου 2, Καλαϊτζίδης 6 (1), Καράμπουλας 15 (3).