FIBA WORLD CUP

ΗΠΑ - Τουρκία 98-77

Οι ΗΠΑ τα βρήκαν σκούρα για τρία δεκάλεπτα κόντρα στην Τουρκία, ωστόσο στην συνέχεια σοβαρεύτηκαν, φτάνοντας στη νίκη με 98-77.

Για σχεδόν 30 λεπτά οι Τούρκοι κατάφεραν να κοιτάξουν στα μάτια τις ΗΠΑ, κάνοντας δύσκολη την ζωή των σταρ του ΝΒΑ. Χτυπώντας συνεχώς σε καταστάσεις πικ εν ρολ και παίζοντας σταθερά μία περίεργη άμυνα ζώνης, οι γείτονές μας δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην Team USA, κλείνοντας μάλιστα το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 40-35. Στην συνέχεια ωστόσο θα ερχόταν η… προσγείωση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Team USA έμοιαζε με άλλη ομάδα. Οι Αμερικανοί άφησαν στην άκρη τα τρίποντα, πέρασαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι στους Ντέιβις-Φαρίντ και, κάπως έτσι, η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τους σταρ του ΝΒΑ να παίρνουν εύκολα την δεύτερη νίκη τους στην διοργάνωση.

Ο αριθμός του αγώνα

Η άμυνα των ΗΠΑ υποχρέωσε τους Τούρκους σε 28 λάθη, 15 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και αποφάσισαν να σφίξουν την άμυνά τυςς. Κάπως έτσι, πήγαν στράφι τα καλά ποσοστά των Τούρκων (46% στα σουτ, 38% στα τρίποντα).

Ο πρωταγωνιστής

Μπορεί ο Άντονι Ντέιβις να σημείωσε και τους 19 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ο Κένεθ Φαρίντ ήταν (με διαφορά) ο πιο σταθερός σε απόδοση παίκτης των ΗΠΑ. Ο φόργουορντ των Νάγκετς ήταν από τους λίγους διασωθέντες στο κακό πρώτο ημίχρονο της Team USA, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή του, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους με 11/14 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και κανένα λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Η Τουρκία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να ξεφύγει με 10-5, στηριζόμενη κυρίως στην άμυνα ζώνης που εφάρμοσε από την αρχή του αγώνα. Κάπου εκεί ωστόσο οι ΗΠΑ αντέδρασαν, καταφέρνοντας χάρη σε ένα σερί 9-0 να προηγηθούν με 14-10. Η είσοδος του Έμιρ Πρέλτζιτς στο παιχνίδι, όμως, έδωσε άλλο αέρα στην Τουρκία, που κατάφερε να φέρει εκ νέου στα ίσα το παιχνίδι, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 16-16. Το εντυπωσιακό βέβαια ήταν ότι οι δύο αντίπαλοι είχαν παρέα 2/17 τρίποντα (1/9 οι ΗΠΑ και 1/8 η Τουρκία)!

Στην δεύτερη περίοδο οι Τούρκοι συνέχισαν να… παίζουν με το μυαλό των ΗΠΑ με την ζώνη τους. Την ίδια στιγμή, κατάφεραν να βρουν λύσεις στην επίθεση από παίκτες όπως ο Ερσεκ, ο Ακιόλ και ο Σαβάς, ξεφεύγοντας με 38-32, κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 40-35. Ένα πρώτο ημίχρονο που βρήκε τους Τούρκους να έχουν μεν 13 λάθη, ωστόσο την ίδια στιγμή είχαν 21 ριμπάουντ (έναντι 12 των Αμερικανών), αλλά και 13/18 βολές, έναντι μόλις 3/5 των ΗΠΑ, που προτιμούσαν τα σουτ από την περιφέρεια από τις διεισδύσεις.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι ΗΠΑ αποφάσισαν να αφήσουν στην άκρη τα τρίποντα και να περάσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι. Και δεν άργησε η δικαίωση. Με τους Ντέιβις και Φαρίντ να κυριαρχούν κάνω από το καλάθι και να σημειώνουν παρέα 19 πόντους (11 και 8 αντίστοιχα) η Team USA κατάφερε αρχικά να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 66-60.

Πλέον, ήταν ξεκάθαρο ότι οι ΗΠΑ είχαν το πάνω χέρι. Και αυτό φάνηκε για τα καλά στην τέταρτη περίοδο, όπου η Team USA έστησε το δικό της πάρτι κόντρα στους αποθαρρυμένους Τούρκους, που από την πλευρά τους συνέχισαν να υποπίπτουν στο ένα λάθος μετά το άλλο, δίνοντας την ευκαιρία για (πολλούς) αιφνιδιασμούς στους Αμερικανούς.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 40-35, 60-66, 77-98

Τουρκία (Αταμάν): Οσμάν, Γκιουλέρ 9 (2), Ερμις 5, Ακιόλ 12 (2), Ερσεκ 8(1), Πρέλτζιτς 9(1), Τουντσερί 3(1), Σαβάς 9, Γκονλούμ 4, Αρσλάν 8 (1), Ασικ 6, Αλντεμίρ 4.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 9 (3), Τόμπσον 6(2), Ρόουζ 2, Φαρίντ 22, Γκέι, ΝτεΡόζαν 2, Ίρβινγκ 13 (2), Πλάμλι, Κάζινς 11, Χάρντεν 14 (1), Ντέιβις 19, Ντράμοντ.