ΙΤΑΛΙΑ

Πρωταθλήτρια η Σάσαρι

Η Σάσαρι επιβλήθηκε της Ρέτζιο Εμίλια με 73-75 και κατέκτησε το πρωτάθλημα στην ιταλική Serie A με 4-3 νίκες (VIDEO)!

H Σάσαρι έκανε το break στην έδρα της Ρέτζιο Εμίλια, νίκησε 73-75 και κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της! Η ομάδα από τη Σαρδηνία έκανε το triple crown, αφού είχαν προηγηθεί το Super Cup και το Coppa Italia.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με  21-4 στην πρώτη περίοδο όμως η Σάσαρι βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και να μαζέψει αρχικά τη διαφορά σε διαχειρίσιμα επίπεδα.

Εν συνεχεία, ο εκπληκτικός Ντάισον πέτυχε όλα τα κρίσιμα καλάθια της ομάδας του και φυσικά τις δύο κρίσιμες βολές του τέλους που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Ντίνερ στην τελευταία επίθεση της Εμίλια ανέλαβε την ευθύνη να χρίσει την ομάδα του πρωταθλήτρια αλλά το τρίποντο που επιχείρησε βρήκε σίδερο. Ο Ντάισον πήρε το ριμπάουντ και η Σάσαρι έκλεισε ιδανικά τη χρονιά.

Ο MVP του τελικού είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ σε 34 λεπτά.

Tα δεκάλεπτα: 21-4, 32-26, 55-48, 73-75.