ΙΤΑΛΙΑ

Κυπελλούχος η Σιένα!

Η Σιένα δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Καντού και έφτασε στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ιταλίας μετά το επιβλητικό 88-71!

Η Σιένα κατέκτησε το Κύπελλο Ιταλίας, καθώς επικράτησε της Καντού με 88-71 και ο Νίκος Ζήσης πρόσθεσε ακόμα έναν τίτλο στο παλμαρέ του!

Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα που ισοδυναμεί με την κατάκτηση του τίτλου, τέταρτου συνεχόμενου.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-16 για τους πρωταθλητές, ενώ μέχρι το ημίχρονο η ψαλίδα άνοιξε ακόμα περισσότερο για την Σιένα.

Η παρέα του Νίκου Ζήση βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 44-33 και με την έναρξη της τρίτου δεκαλέπτου πάτησε ακόμα περισσότερο... γκάζι, δίνοντας διαστάσεις στη νίκη της (73-51).

Στα τελευταία δέκα λεπτά οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως με τον Τζανλούκα Μπαζίλε, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου, καθώς γνώρισε την ήττα με 88-71. Από τους νικητές ο Ντέιβιντ Άντερσεν πέτυχε 23 πόντους, ενώ ο Κσιστόρφ Λαβρίνοβιτς πρόσθεσε 16.

Ο Νίκος Ζήσης είχε πολύ καλή παρουσία, τελειώνοντας το ματς με 10 πόντους. Από την Καντού ο Τζανλούκα Μπαζίλε πέτυχε 15 πόντους, όμως δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στον τίτλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-33, 73-51, 88-71.

Σιένα (Πιανιτζάνι): Ρες, Λετχάλερ, Καραρέτο 6, Ζήσης 10(2), ΜακΚάλεμπ 9, Στόουνρουκ 3, Θόρτον 7, Μος 14, Λαβρίνοβιτς 16, Άντερσεν 23(2), Αραντόρι.

Καντού (Τρινκιέρι): Τσινκιαρίνι 6, Μπαζίλε 15(5), Λιούνεν 12(2), Μαρκοϊσβίλι 2, Μπρούνερ 8(1), Πέρκινς 6, Μαρκονάτο 6, Ματζαρίνο 2, Σερμαντίνι 8, Μίκοφ 6.