ΜΠΑΣΚΕΤ

Προβάδισμα εν όψει τελικών η Άλμπα Βερολίνου

Η Άλμπα Βερολίνου κέρδισε τη Μπάγερν (101-88) και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς της Μπουντσελίγκα. Τα ξαναλένε την Τρίτη (2/6, 21:00) στο Μόναχο.

Το δεύτερο (από τα τρία) βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Μπουντσελίγκα έκανε σήμερα (31/5) η Άλμπα Βερολίνου, που κέρδισε τη Μπάγερν με 101-88 (στο 2-1 η σειρά). Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς διατηρούσε μια σχετική υπεροχή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Βαυαρούς όμως να... επιστρέφουν στο τρίτο δεκάλεπτο, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (74-74).

Τα τελευταία δέκα λεπτά εξελίχθηκαν σε πάρτι των γηπεδούχων, που έφτασαν σχετικά εύκολα στην τελική επικράτηση. Κυρίως γιατί εκμεταλλεύτηκαν τα πολύ καλά ποσοστά τους στα σουτ τριών πόντων (43.3%), εν αντιθέσει με αυτά των παικτών της Μπάγερν (23.8%). Μέσα σε όλα, η Άλμπα είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Ρέντινγκ 20 με 4/4 τρίποντα, Μπάνιτς 14, Ρένφρο 14, ΜακΛιν 13, Ραντόσεβιτς 10, Βάργκας 10, Χάμοντς 10), την ώρα που οι... απέναντι στηρίχθηκαν στο δίδυμο των Τζέντοβιτς (17π.) και Μίσιτς (15π.).

Οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν την Τρίτη (2/6, 21:00), με τους Βερολινέζους να χρειάζονται πλέον μία νίκη για να βρεθούν στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος. Εκεί όπου περιμένει -από χθες- η Μπάμπεργκ .