ΜΠΑΣΚΕΤ

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Όλντενμπουργκ

Τα έπαιξε όλα για όλα η Όλντενμπουργκ η οποία επικράτησε με 70-60 της Μπάγερν και ισοφάρισε σε 2-2 την ημιτελική σειρά, στέλνοντάς την σε 5ο ματς! Έτρεξε ένα φοβερό 21-0 στη γ' περίοδο

Ένα εκπληκτικό σερί 21-0 στο γ' δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για να δώσει στην Όλντενμπουργκ τη νίκη επί της Μπάγερν.

Η τελευταία ηττήθηκε με 70-60 και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε πέμπτο παιχνίδι που θα γίνει την Πέμπτη (5/6).

Πρώτος σκόρερ για την Όλντενμπουργκ ο Τζούλιους Τζένκινς με 20 πόντους, ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Ρίκι Πόλντινγκ. Από την Μπάγερν διασώθηκε ο Μπράις Τέιλος με 15 πόντους, την ίδια στιγμή που από 13 πέτυχαν οι Ντιόν Τόμπσον και Στέφεν Χάμαν.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας, η Άλμπα έκανε το διπλό στα ημιτελικά της σειράς κόντρα στους Άρτλαντ Ντράγκονς και έτσι προκρίθηκε στους τελικούς της Γερμανίας. Για την ιστορία επικράτησε με 69-61