ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι Έλληνες του εξωτερικού

Διαβάστε τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο που πέρασε, στους πρώτους τους αγώνες μέσα στο 2014! Το ντέρμπι Ιτούδη-Αγγέλου, η καλή εμφάνιση του Παπανικολάου και η συνέπεια των Ελλήνων της Ούνιξ

Ασταμάτητη η Ρεάλ συνεχίζει να προελαύνει στην ισπανική λίγκα με το εντυπωσιακό 14-0 να βρίσκεται δίπλα στο όνομα της, στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο Γιάννης Μπουρούσης στη νίκη της ομάδας του επί της Σαραγόσα με 75-68 αγωνίστηκε για 16.22'' και πέτυχε 2 πόντους, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ.

Πάντως, η είδηση της αγωνιστικής στην Ισπανία (14η) ήταν η ήττα της Μπαρτσελόνα από τη Λαμποράλ που δείχνει να ανεβαίνει και πλέον περιμένει με ιδιαίτερη ανυπομονησία τον Παναθηναϊκό για την 2η αγωνιστική του TOP-16. Ο Κώστας Παπανικολάου αγωνίστηκε για 33 λεπτά με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα και πέτυχε 10 πόντους (2/2 διπ., 2/6 τρ.) ενώ είχε επίσης 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Ομπραντόιρο του Βασίλη Ξανθόπουλου υπέστη εντός έδρας ήττα από την Εστουδιάντες με 97-85 κι εξακολουθεί να βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση με απολογισμό 4 νίκες και 10 ήττες. Ο Έλληνας πλέι μέικερ αγωνίστηκε για 20:55'' και τελείωσε το παιχνίδι με 3 πόντους, ισάριθμες ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Εντός έδρας ήττα και για τη Μανρέσα του Χάρη Γιαννόπουλου, η οποία παραλίγο να δεχτεί κατοστάρα από τη Μάλαγα στο ξεκίνημα του 2014 (99-78). Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού είχε 2 πόντους με 1/5 δίποντα, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 21.44'' συμμετοχής.

Η Βαγιαδολίδ παραπαίει, καθώς γνώρισε νέα εντός έδρας ήττα από τη Χιπούσκοα με σκορ 83-64. Ο Δημήτρης Χαρτόπουλος έπαιξε για 17 λεπτά και είχε 1/4 δίποντα και 2/2 βολές, συν 1 ριμπάουντ.

VTB League

Η ελληνική παροικία της Ούνιξ συνεχίζει απρόσκοπτη το έργο της, καθώς μακριά από την έδρα της επικράτησε με 88-74 της πολωνικής Τουρόφ.

Εξαιρετική η ελληνική τριάδα που έχει στα χέρια του ο Αντρέα Τρινκέρι. Για 30 λεπτά πάτησε παρκέ ο Κώστας Καϊμακόγλου, τελειώνοντας το παιχνίδι με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Νίκος Ζήσης αγωνίστηκε τρία λεπτά λιγότερα και πέτυχε 12 πόντους, ενώ έδωσε 3 ασίστ και είχε 1 ριμπάουντ.

Στην επιστροφή του στην VTB, ο Ίαν Βουγιούκας ήταν εξαιρετικός πετυχαίνοντας 15 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ σε 17 λεπτά αγώνα.

Στον α' όμιλο της διοργάνωσης, η Λιέτουβος Ρίτας έκανε το 8-2 με το 82-71 επί της Νίζνι Νόβγκοροντ (5-5). Ελάχιστα αγωνίστηκε ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης ο οποίος πάτησε το παρκέ για μόλις 2 λεπτά και είχε 1 λάθος κι ένα κερδισμένο φάουλ.

Στον πόντο ηττήθηκε η Αστάνα από την Τριούμφ με τον Πατ Καλάθη, να αγωνίζεται για 30 λεπτά και να πετυχαίνει 12 πόντους με 3/4 δίποντα, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ.

TBL

Σταθερά στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος είναι η Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη καθώς στο ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στην Εφές του Βαγγέλη Αγγέλου επικράτησε με 76-70 εκτός έδρας και έφτασε στο εντυπωσιακό 13-1.

Ο Κώστας Βασιλειάδης της Εφές ο οποίος επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του, τελείωσε το παιχνίδι με 4 πόντους σε 10,5 λεπτά συμμετοχής, ενώ 2 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Βαριά ήττα (98-77) για την Ολίν Εντιρνέ του Χρήστου Ταπούτου από την Γαλατάσαραϊ η οποία πέρασε 2η στην βαθμολογία, εκμεταλλευόμενη το στραβοπάτημα της Εφες. Ο Χρήστος Ταπούτος ειχε 5 πόντους με 1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 1 ασίστ, πατώντας στο παρκέ για 15:38''.

SERIE A

Η Σιένα νίκησε τη Βαρέζε του Ντούσαν Σάκοτα με 87-79 για την 14η αγωνιστική της ιταλικής λίγκας. Ο Σάκοτα αγωνίστηκε για 12 λεπτά, πήρε 4 ριμπάουντ, αλλά έμεινε άποντος, έχοντας κάνει 3 φάουλ και αστοχώντας σε 1 δίποντα.

NLB

Καταιγιστικό ξεκίνημα της Ακαντέμικ μέσα στο 2014, με τον Δημήτρη Βεργίνη να είναι καθοριστικός στη νίκη της ομάδας του με 111-72 επί της Σπαρτάκ Πλέβεν. Ο Έλληνας άσος βρέθηκε στο παρκέ για 27 λεπτά, σημείωσε 15 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ κι έδωσε 5 ααίστ, όντας εξαιρετικός.