ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Κόζιτσε στην παράταση

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα δύσκολα, πήγε στην παράταση (73-73) ένα δικό του ματς στο οποίο προηγήθηκε με +16, νικώντας την Κόζιτσε στο τέλος με 85-78 . MVP η τρομερή Κάιζερ (25π, 8ρ), εξαιρετική και η Μάλτση (20π, 4ασ).

Για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του EuroCup, ο Ολυμπιακός σημείωσε την δεύτερη του νίκη στην διοργάνωση και παράλληλα την πρώτη του εντός έδρας, νικώντας την Κόζιτσε (Γκουντ Έιντζελς) με 85-78 στην παράταση (73-73 κανονική διάρκεια).

Οι "ερυθρόλευκες" προηγήθηκαν με +16 (51-35) στο 22', ελέγχοντας τον ρυθμό, αλλά ακολούθως χαλάρωσαν και στο 39' οι φιλοξενούμενες πήραν το προβάδισμα στο σκορ (69-71), βάζοντας... φωτιά στο ματς, το οποίο πήγε στην παράταση (73-73). Στον έξτρα χρόνο, ο Ολυμπιακός έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, περιόρισε τις Σλοβάκες, είχε μεγαλύτερο πάθος, πήρε τα ριμπάουντ, βρήκε λύσεις στην επίθεση και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα (85-78).

MVP για τον Ολυμπιακό η τρομερή Κάιζερ, η οποία κυριάρχησε μέσα στην ρακέτα με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ και ακολούθησε η Μάλτζη με 20 πόντους και 4 ασίστ, συν 4 κλεψίματα. Πολύτιμη η συνεισφορά των Τζόνσον (10π, 6ρ) και Χατζηνικολάου (16π, 7ρ, 3ασ), έδωσε λύσεις και η Καλτσίδου (10π, 7ρ, 5ασ).

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά σκορ. Η Μπαλίντοβα διαμόρφωσε το 8-9 στο σκορ, ενώ στο 7' η Κάιζερ "έγραψε" το 14-13, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τις γηπεδούχες να προηγούνται με 22-18. Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, κυριάρχησε μέσα στην ρακέτα, η Κάιζερ ήταν ασταμάτητη, με τις "ερυθρόλευκες" να μετρούν ένα εντυπωσιακό σερί 13-0, βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +17 (45-28) στο 19'. Οι Κάιζερ, Μάλτση, Χατζηνικολάου και Καλτσίδου ήταν οι πρωταγωνίστριες στο κομμάτι του σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τις πρωταθλήτριες Ελλάδας να προηγούνται με σκορ 45-31.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός στο 22' προηγήθηκε με +16 (51-35), αλλά ακολούθως οι "ερυθρόλευκες" χαλάρωσαν, κάνοντας και λάθη στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι Σλοβάκες να αντιδράσουν. Μέτρησαν ένα εντυπωσιακό 13-0 σερί, μειώνοντας σε 61-58 στο 26'. Στο τέλος του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 62-54.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Γκουντ Έιντζελς μείωσαν σε 65-63 στο 35', με τις Σλοβάκες να μπαίνουν και πάλι μέσα στο ματς. Ακολούθως ανέλαβαν δράση οι Κάιζερ και Τζόνσον, αλλά η Όμπλακ με ένα "καυτό" τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα (69-69) στο 37'. Το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα... ντέρμπι, η ομάδα από το Κόζιτσε πήρε και το προβάδισμα στο 39' με σουτ της Όμπλακ.

Στην κρίσιμη στιγμή ανέλαβε δράση η Τζόνσον, η οποία με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό έφερε και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό (72-71). Με το σκορ στο 73-73 η Καλτσίδου έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια της, στα 27'' πριν το τέλος, αλλά η Τζόνσον ακολούθως έβγαλε καλή άμυνα. Στην τελευταία φάση η Χατζηνικολάου δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Κάιζερ με προσωπικό καλάθι διαμόρφωσε το 76-73, με τον Ολυμπιακό να βγάζει ενέργεια στην άμυνα, φτάνοντας και στο +7 (80-73) με την Χατζηνικολάου στο 44'. Στο τελευταίο λεπτό οι "ερυθρόλευκες" διαχειρίστηκαν έξυπνα το προβάδισμα τους, φτάνοντας στην νίκη με 85-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-31, 62-54, 73-73, 85-78

Ολυμπιακός: Σταμάτη, Χατζηνικολάου 16 (8/9β, 7ρ, 3ασ), Μάλτση 20 (3/6τρ, 4ασ, 4κλ), Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον (10π, 8ρ, 3κλ), Γιοβάνοβιτς, Μπαρτόνοβα, Κοσμά 2, Καλτσίδου 10 (7ρ, 3ασ), Δημητράκου, Κάιζερ 25 (9/12δ, 8ρ)

Γκουντ Γκερλς: Όμπλακ 16, Άλεν 17, Ζίρκοβα 3, Γιανοτσίκοβα 2, Μπαλίντοβα 2, Στελίκοβα 10, Γιουρτσένκοβα 7, Κουπτσίκοβα 2, Μπο 19, Μπαμπούροβα.