ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Ούνιξ "πήρε" τη Λοκομοτίβ Κουμπάν

Το "καλύτερο παιχνίδι" της 5ης αγωνιστικής, στη VTB United League ήταν η συνάντηση της Λοκομοτίβ Κουμπάν με την Ούνιξ Καζάν, που παραμένει αήττητη μετά το 53-66 στο Κρασνοντάρ.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν προφανώς και έδωσε όλο της το είναι στη νίκη επί του Παναθηναϊκού, για την 4η αγωνιστική της Euroleague και στην επιστροφή της στη VTB United League, παραδόθηκε στην Ούνιξ Καζάν, που παραμένει αήττητη (9-0, συμπεριλαμβανομένου του EuroCup), μετά και το 53-66 στο Κρασνοντάρ.

Αυτό που έκανε η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν να κόψει... τη φόρα των γηπεδούχων (που φημίζονται για το transition παιχνίδι τους). Στο σετ παιχνίδι, οι παίκτες του Εβγκένι Πασούτιν δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις και συν τα τρίποντα του ΜακΚι, προέκυψε το 6-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο β' δεκάλεπτο, με τη Λοκομοτίβ να μένει διαρκώς με την μπάλα στα χέρια (22-38 ημ., με την Ούνιξ να 'χει 8/13 τριπ.). Στο πρώτο μισό του β' ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κράτησαν τους εκπροσώπους του Καζάν στους 6 πόντους (36-44), με δυνατή άμυνα στην περιφέρεια και τον Χέντριξ βράχο στη ρακέτα. Στην τελευταία πράξη, έκανε ένα βήμα μπροστά ο Γκάντλοκ και με διαδοχικούς πόντους (είχε 13 στην τέταρτη περίοδο) έριξε τον Μπικόφ στην απελπισία, όπως οδηγούσε την Ούνιξ στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ (27π., 10/22 σουτ, 2/2 βολ., 3 ασίστ), ο Νίκος Ζήσης είχε 9π. (0/1 διπ., 3/3 τριπ.) και 4 ασίστ σε 26.45'' και ο Κώστας Καϊμακόγλου 9π., με 4/10 διπ., 0/3 τριπ. και 1/2 βολ., συν 8 ριμπ. και 3 λάθη. Ο Ίαν Βουγιούκας ήταν εκτός 12άδας, ενώ συνολικά σκόραραν έξι παίκτες της Ούνιξ.

Για τη Λοκομοτίβ Κουμπάν, ο Χέντριξ είχε 13π. και 8 ριμπ., ο Σιμόν 12 π. (με 2/6 σουτ) και άλλος διψήφιος δεν υπήρξε. Όλοι μαζί μέτρησαν 16/38 διπ., 2/13 τριπ. και 15/20 βολ., 25-5 ριμπ, 14 λάθη και 14 ασίστ.