Ζαλγκίρις - Μπαρτσελόνα 58-67

Την τέταρτη διαδοχική νίκη της πήρε η Μπαρτσελόνα στο "Top-16" της Ευρωλίγκας απέναντι στην Ζαλγκίρις στο Κάουνας (67-58) και προκρίθηκε στους "8" (video).

Η Μπαρτσελόνα επέβαλε το παιχνίδι της στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να φτάσει στην τέταρτη διαδοχική της νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας, καθώς επικράτησε της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 67-58.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ εξασφάλισαν με αυτόν τον τρόπο την πρόκριση τους στα προημιτελικά της διοργάνωσης, ενώ έβαλαν πλώρη και για την πρώτη θέση του ομίλου.

Από τους νικητές ο Χουάν Κάρλος Ναβάρος σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ ο Έιντσον πρόσθεσε 15, ευστοχώντας και σε τρία τρίποντα. Για την Ζαλγκίρις, η οποίας γνώρισε την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στο "Top-16", ο Ντελινικάιτις σημείωσε 17.

Ο αγώνας:

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει τον παιχνίδι τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με αυτόν τον τρόπο κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων, έπειτα από τρίποντο του Τόμας Ντελινικάιτις. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ αντέδρασαν και πλησίασαν τους Λιθουανούς στο ημίχρονο στο καλάθι, καθώς ο Κόλινς έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και έλεγξαν το παιχνίδι. Ο Πικ Μάικλ θα κάνει το 36-42, ενώ ο Κουζμίνσκας με κάρφωμα θα μειώσει στο 43-47 για την Ζαλγκίρις, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Καταλανοί θα συνεχίσουν να έχουν το προβάδισμα και θα φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 67-58.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 32-30, 43-47, 58-67.

Ζαλγκίρις (Τριφούνοβιτς): Λιπκεβίτσιους, Καλνιέτις 6, Ντελινικάιτις 17(3), Ράκοβιτς 9, Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 8(1), Γιαβτόκας 4, Κουζμίνσκας 2, Σαλένγκα 6, Κόλινς 6.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 4, Χουέρτας 3(1), Ναβάρο 18(2), Πέροβιτς, Βάσκεθ, Ουάλας 2, Ινγκλς, Ν'Ντονγκ 2, Λόρμπεκ 16(3), Έιντσον 15(3), Μάικλ 7(1).