Χίμκι - Παναθηναϊκός 78-77

Στο μεγάλο ντέρμπι του Α' ομίλου, η Χίμκι επικράτησε με 78-77 του Παναθηναϊκού που κατέκτησε τελικά την 3η θέση. Παράπονα από τους "πράσινους" για τα σφυρίγματα στο τέλος (vid)

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μέχρι το τέλος με στόχο να κατακτήσει την πρωτιά του Α' ομίλου, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς οι διαιτητές στο τέλος αποφάσισαν να γίνουν οι πρωταγωνιστές.

Στο τελευταίο λεπτό χρέωσαν με ένα αντιαθλητικό φάουλ και δύο τεχνικές τους "πράσινους" κι έτσι η Χίμκι επικράτησε με σκορ 78-77 για την 10η και τελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Έτσι, πλέον, περιμένει τη Ρεάλ για να δει σε ποια θέση τελικά θα καταλήξει εν όψει TOP-16 (1η ή 2η) και ο Παναθηναϊκός τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου του. Οι Ρώσοι κέρδισαν και τον Παναθηναϊκό στον πόντο, αφού είχαν προηγηθεί οι νίκες με πανομοιότυπο τρόπο επί της Ρεάλ Μαδρίτης και της Φενέρμπαχτσε.

Στα του αγώνα, στα 37'' πριν το τέλος ο Λόντσαρ κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ, έβαλε τις βολές, η μπάλα ήταν απ' έξω και στην επόμενη φάση οι διαιτητές έδωσαν την μπάλα απ΄έξω για τη Χίμκι, προκαλώντας την έντονη αντίδραση των "πράσινων".

Στα 14,5'' πριν το τέλος ο πάγκος του Παναθηναϊκού χρεώθηκε με δύο τεχνικές ποινές και οι Λόντσαρ, Ρίβερς με 3/4 βολές συνολικά έκαναν το 78-74, δίνοντας τέλος στο ματς.

Άτυχος στάθηκε ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης καθώς στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 8ο λεπτό δεν πάτησε καλά στο παρκέ κι ένιωσε ενοχλήσεις στο πέλμα που είχε πρόβλημα το προηγούμενο διάστημα. Στη συνέχεια, αποχώρησε κουτσαίνοντας και δεν ξαναπέρασε στο παρκέ, στερώντας μία επιπλέον λύση από τον Πεδουλάκη στους ψηλούς.

Και δεν του έφτανε αυτό, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο γήπεδο σχεδόν 25 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα και όπως αντιλαμβάνεται κανείς οι παίκτες του δεν είχαν τη δυνατότητα να κάνουν μία κανονική προθέρμανση, καθώς η Ευρωλίγκα έδωσε εντολή να ξεκινήσει ο αγώνας μόλις 6 λεπτά μετά το προκαθορισμένο τζάμπολ.

Ο αγώνας:

Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Διαμαντίδη, Κίτσεν, Ματσιούλις, Λάσμε και Τσαρτσαρή, σε μία διατηρήσει την ισορροπία μέσα στη φροντ λάιν και να μη χάσει τα ριμπάουντ από τους ψηλούς Ρώσους. Ο Πλάνινιτς έκανε το 5-2 για τη Χίμκι, ωστόσο ακολούθησε ένα επιμέρους 6-2 από πλευράς παικτών του Παναθηναϊκού που πέρασαν μπροστά (7-8).

Με τον Πλάνινιτς να είναι εξαιρετικός και αλάνθαστος (4/4 στα σουτ δύο πόντων στο ξεκίνημα), οι γηπεδούχοι έκαναν το 13-9 και 16-12 μετά από τρίποντο του Ρίβερς. Οι παίκτες του Κουρτινάιτις είχαν τον έλεγχο του αγώνα και ο Πεδουλάκης πέρασε στο 8ο λεπτό τον Σχορτσανίτη στο παρκέ.

Ο τελευταίος στην πρώτη του κιόλας επαφή με την μπάλα, σε μία μονομαχία με το Λόντσαρ δεν πάτησε καλά στο παρκέ και τραυματίστηκε. Αποχώρησε κουτσαίνοντας, καθώς ένιωσε και πάλι πόνο στο πέλμα του αριστερού του ποδιού κι έτσι ο "Άρτζι" από πολύ νωρίς χρειάστηκε να διαφοροποιήσει τα πλάνα του, από τη στιγμή που δεν είχε στη διάθεσή του, τον θηριώδη σέντερ. Τελικά, ο Πλάνινιτς έγραψε το 21-14 υπέρ της ομάδας του, σε ένα ματς που οι "πράσινοι" είχαν από το ξεκίνημα λιγότερα ριμπάουντ (7-4).

Στο +7 η Χίμκι στην ανάπαυλα

Σταθερό προβάδισμα για τη Χίμκι και στο β' δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά με τις διεισδύσεις του Μπανκς, όμως στην άμυνα υπήρχαν προβλήματα. Τελικά, ο Ματσιούλις με καλάθι και φάουλ κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στους "πράσινους", κάνοντας το 27-28 στο 14'. Η απάντηση της ρωσικής ομάδας ήταν ένα σερί 5-0 που έκανε το σκορ 32-28.

Το σκληρό παιχνίδι των Ρώσων δεν αφέθηκε από τους διαιτητές οι οποίοι έδιναν τα φάουλ και οι "πράσινοι" πήγαιναν με κάθε ευκαιρία στις βολές. Έστω, κι αν δεν ήταν απόλυτα εύστοχοι, κατάφερναν να μειώσουν και να παραμένουν μέσα στο παιχνίδι. Ο Λάσμε μείωσε στο καλάθι με 2/2 βολές, όμως στο τέλος του ημιχρόνου οι Ρώσοι ήταν πιο ψύχραιμοι.

Οι Ντέιβις και Πλάνινιτς έγραψαν το 46-39 στο ημίχρονο κι έτσι η Χίμκι παρέμεινε σε ρόλο οδηγού, έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ απέναντι στον Παναθηναϊκό που είχε πρόβλημα στη φροντ λάιν.

Αντέδρασε με σούπερ Διαμαντίδη

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 9 πόντους δύο φορές (50-41, 52-43) χάρη στα καλάθια των Μόνια και Φριντζόν. Ο Αργύρης Πεδουλάκης κάλεσε τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό των Ρώσων όταν βρέθηκαν στο +11 (54-43) και τα κατάφερε καθώς ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια έτρεξε ένα σερί 5-0 και μείωσε σε 54-48.

Στο 26' ο Τσαρτσαρής υπέπεσε στο 4ο του φάουλ σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων και χάρισε έναν ακόμα πονοκέφαλο στον "Άρτζι". Ο τελευταίος πέρασε μέσα το Λάσμε, αλλά κι αυτός χρεώθηκε με τεχνική ποινή και έφτασε με τη σειρά του τα 4 φάουλ. Κι ενώ η Χίμκι ξέφυγε με 58-49 κι όλα έδειχναν να είναι με το μέρος της, ένα φοβερό επιθετικό κρεσέντο από τον Διαμαντίδη έφεραν τον Παναθηναϊκό στον πόντο (58-57).

Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο, ο Ρίβερς έδωσε βαθιά ανάσα στην ομάδα του που είχε μείνει για σχεδόν δυόμιση λεπτά άποντη και τελικά οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +2 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου, που βρήκε τον Παναθηναϊκό να αντιδράει και να μένει μέσα στο παιχνίδι, χάρη κυρίως στις προσπάθειες του Διαμαντίδη.

Ντέρμπι με τα όλα του και φαλτσοσφυρίγματα

Το παιχνίδι στο δ' δεκάλεπτο έγινε ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης. Οι δύο ομάδες άρχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ (66-64, 66-67), δίνοντας άγρια ομορφιά στο παιχνίδι και οι "πράσινοι" είχαν κλείσει πια για τα καλά την άμυνα τους. Ο Λόντραρ με 2/2 βολές έκανε το 72-69 στο 36' κι έκτοτε οι δύο ομάδες έβαζαν την μπάλα στο καλάθι με το... σταγονόμετρο.

Στο 38' ο Μπανκς ισοφάρισε σε 72-72, όμως ο Λόντσαρ με βολές έκανε το 74-72 και ουσιαστικά ήταν εκείνος που έκρινε το ματς στο τέλος, καθώς ήταν εκείνος που κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ στα 37'' πριν το τέλος. Ο Πεδουλάκης χρεώθηκε με δύο τεχνικές ποινές, οι Λόντσαρ, Ρίβερς με 3/4 βολές έκαναν το 78-74, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς.

Ο Μπανκς με τρίποντο στο τέλος του χρόνου, έγραψε το τελικό 78-77 και στις τάξεις του Παναθηναϊκού έμεινε η πικρία για την ήττα στις λεπτομέρειες.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-39, 61-59, 78-77

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 2, Φριντζόν 13(1), Βιάλτσεφ 6(2), Λόντσαρ 10, Ρίβερς 12(3), Μόνια 6, Κοστόφ, Ζουκανένκο, Πλάνινιτς 16, Ντέιβις 13, Νίλσεν.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Πάνκο 6, Ματσιούλις 15(2), Λάσμε 19, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14(2), Κίτσεν 2, Μπανκς 15(2), Σκορδίλης, Σχορτσανίτης.