Χίμκι - Φενέρμπαχτσε 71-70

Η Χίμκι με ένα καλάθι του Ρίβερς που... μετράει δεν μετράει νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 71-70 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι (video).

Ακόμα μία νίκη πήρε στην Ευρωλίγκα η Χίμκι, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Φενέρμπαχτσε με 71-70, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Ο Ρίβερς κυριολεκτικά στην "κόψη" του ξυραφιού σημείωσε ένα καλάθι, όπου μετά από αρκετή σκέψη και μελέτη του instant replay μέτρησαν οι διαιτητές, με τους Ρώσους να πανηγυρίζουν στο τέλος το θετικό αποτέλεσμα!

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 18-17 για τους Τούρκους, όμως στο ημίχρονο οι Ρώσοι βρέθηκαν στο +10 (39-29).

Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 56-51 για να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 71-70. Ο Μόνια αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Κέλβιν Ρίβερς να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ.

Ο αθλητής της Χίμκι με ένα οριακό σουτ ανάγκασε τους διαιτητές να δουν το ρεπλέι και να μετρήσουν το καλάθι του. Κριτήριο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι τα λαμπάκια του ταμπλό (όπως ξεκαθάρισε μάλιστα μέσω ανακοίνωσης της η Ευρωλίγκα λίγη ώρα αργότερα), που ανάβουν όταν ο χρόνος πραγματικά μηδενίζεται. Το ηλεκτρονικό χρονόμετρο όταν γράφει 00.0, στην πραγματικότητα είναι 00.09 Με αυτόν τον τρόπο οι Ρώσοι πέτυχαν την τέταρτη νίκη τους στην Ευρωλίγκα.

Έκανε ένσταση η Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης έκανε ένσταση για την τελευταία φάση του ματς, η οποία θα εκδικαστεί την Τρίτη (20/11).

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 39-29, 56-51, 71-70.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Αουγκοστίν 2, Φριτζόν 12(2), Κόπονεν 3(1), Λόντσαρ 4, Ρίβερς 14(1), Μόνια 5(1), Κχοστόβ, Ζουκανένκο 3(1), Πλάνινιτς 11, Ντέιβις 8, Νίλσεν 9.

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): Ονάν 5(1), Ερμίς 11, Σάτο 9(1), Μπρέμερ 2, Άντερσεν 17(1), Σαβάς 2, Μπατίστ 5, Καραμάν, Μπογκντάνοβιτς 11, Πρέλτζιτς 8.