Χίμκι-Οστάνδη 79-90

Με όπλο την ευστοχία της από τα 6.75μ. (11/24) η Οστάνδη επικράτησε με 90-79 της Χίμκι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του προκριματικού ομίλου της Ευρωλίγκας

Η Οστάνδη έγινε η 3η ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του προκριματικού ομίλου της Ευρωλίγκας που διεξάγεται στο Βίλνιους της Λιθουανίας.

Οι Βέλγοι έκαναν την έκπληξη πετώντας έξω τη ρωσική Χίμκι, καθώς επικράτησαν με σκορ 90-79 για τα προημιτελικά. Πλέον, περιμένει το νικητή του αγώνα Νίμπουργκ-Μπάνβιτ.

Στα του αγώνα, τελείωσαν το ματς με 11/24 σουτ τριών πόντων με σκορ 45%.

Ο αγώνας:

Με τον Πολ Ντέιβις να σκοράρει κατά βούληση στο ξεκίνημα η Χίμκι προηγήθηκε με 6-3 και 8-5, ενώ το δεκάλεπτο την βρήκε πίσω στο σκορ με 18-20. Το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο στη συνέχεια, με τον Ντέιβις να σηκώνει όλο το βάρος στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι τελείωσε το ημίχρονο με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Στην επανάληψη, οι Βέλγοι προηγήθηκαν με 50-44 και 54-48, πριν ο Κόπονεν με τρίποντο δώσει το προβάδισμα ξανά στη ρωσική ομάδα (59-58). Το 59-60 του γ' δεκαλέπτου άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς ανάμεσα στις δύο ομάδες, ωστόσο η Οστάνδη έτρεξε ένα επιμέρους 30-20 στο δ' δεκάλεπτο με το οποίο έφτασε στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40-39, 59-60, 79-90

Χίμκι: Ογκουστίν 7, Πόποβιτς 5(1), Κόπονεν 16(3), Βιάλτσεφ 5(1), Λόντσαρ 2, Μόνια 2, Μπαλάσοφ, Ζελαμπάλ 4, Γκριν 6, Ντέιβις 32.

Οστάνδη: Μπέργκεν 8, Σερόν 10(2), Στιπάνοβιτς 9, Τόμπσον 19(1), Μαρνεγκρέιβ 7(1), Πέτροβιτς 4, Γκιλέτ 16(5), Σαλουμού 2, Πόνιτκα 8, Ντζόρτζεβιτς 7(1).

Το παιχνίδι παρακολούθησε και ο Ματ Λοτζέσκι από τη Βραζιλία, όπου βρίσκεται με τον Ολυμπιακό για να αγωνιστεί στο Διηπειρωτικό Κύπελλο. Δείτε και το σχετικό tweet που έκανε...