ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός 96-64

Με το μυαλό στον "τελικό" απέναντι στην Γαλατάσαραϊ ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Μόσχα από την ανώτερη και εξαιρετικά εύστοχη από τη γραμμή των 6μ.75 ΤΣΣΚΑ (96-64) video

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν καταιγιστική απέναντι στον Ολυμπιακό και κατάφερε να πάρει την 14η νίκη της σε 15 φετινά παιχνίδια στην Ευρωλίγκα με 96-64.

Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό τους, ήταν υπερβολικά εύστοχοι και έφτασαν χωρίς να δυσκολευτούν στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους "ερυθρόλευκους".

Κερδίστε εισιτήρια για το ματς του Ολυμπιακού με την Γαλατάσαραϊ στο ΣΕΦ!

Ο "τελικός" για τον Ολυμπιακό είναι το παιχνίδι της επόμενη εβδομάδας με την Γαλατάσαραϊ στο ΣΕΦ, όπου οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς θέλουν τη νίκη για να εξασφαλίσουν την δεύτερη θέση στον Ε' Όμιλο και να πάρουν το "εισιτήριο" για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Για τους Ρώσους χρόνο συμμετοχής πήρε και ο τραυματίες τις τελευταίες εβδομάδες Βίκτορ Κριάπα, ενώ πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Αντρέι Βοροντσέβιτς με 15 πόντους. Από τον Ολυμπιακό, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τους Γιώργο Πρίντεζη και Μάρκο Κέσελ στη Ρωσία ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο μοναδικός που έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (12π.).

Ο αγώνας:

Οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, σε μία προσπάθεια να αφήσουν πίσω τους την ήττα από την Γαλατάσαραϊ στην Κωνσταντινούπολη. Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας ήθελαν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα με εμφατικό τρόπο και βρέθηκαν στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα να είναι μπροστά στο σκορ με 10-0.

Ο Τζόι Ντόρσεϊ θα είναι ο παίκτης του Ολυμπιακού, ο οποίος θα πετύχει το πρώτο καλάθι των Πειραιωτών στο ματς στο 4ο λεπτό (10-2). Έπειτα οι γηπεδούχοι θα συνεχίσουν να... βάζουν τα πάντα από τη γραμμή των 6μ.75, φτάνοντας το σερί τους στην πρώτη περίοδο στο 6/6!

Με αυτόν τον τρόπο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 14 πόντων απέναντι στον Ολυμπιακό (30-16), ο οποίος δεν μπορούσε να σταματήσει τον ξέφρενο ρυθμό των Ρώσων.

Πάτησε ακόμα περισσότερο γκάζι!

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην δεύτερη περίοδο. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα πιέσει και θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο την διαφορά στο παιχνίδι. Ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή στο 11' θα κάνει το 35-16, ενώ ένα λεπτό αργότερο ο Αλεξέι Σβεντ με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα σημειώσει το 38-18 για τους Ρώσους.

Ο Αντρέι Βοροντσέβιτς θα ευστοχήσει σε ακόμα ένα τρίποντο και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα ανεβάσει την διαφορά στους 24 πόντους (44-20). Το σερί των γηπεδούχων στα τρίποντα θα σταματήσει στο 10/10, καθώς ο Τζαμόντ Γκόρντον θα αστοχήσει στο 16' το πρώτο σουτ των Ρώσων από τη γραμμή των 6μ.75.

Η ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων θα ανοίξει κι άλλο με κάρφωμα από τον Σάσα Καούν (49-22) για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τους παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας να προηγούνται με 28 πόντους (54-26).

Συντήρησε την διαφορά

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά απέναντι στους Ρώσους, όμως ο Αντρέι Κιριλένκο και οι συμπαίκτες του θα καταφέρουν να συντηρήσουν σε θεόρατα ύψη την απόσταση τους από τους Πειραιώτες.

Ο Βοροντσέβιτς θα κάνει το 64-34 για την ΤΣΣΚΑ στο 25', προτού ο Μιχάλης Πελεκάνος πετύχει το 64-36. Ο Ολυμπιακός, πάντως θα πιέσει και θα καταφέρει να μαζέψει την διαφορά και θα την ρίξει κάτω από τους 30 πόντους (67-39) με τον Κώστα Σλούκα.

Οι γηπεδούχοι δεν θα δυσκολευτούν και θα κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο κόντρα στους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς θα ολοκληρωθεί με 72-44, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους.

Νίκη χωρίς δυσκολία

Ο Μιχάλης Πελεκάνος θα σημειώσει το 72-46 για να απαντήσει με σερί 4-0 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (76-46). Ο Σπανούλης θα κάνει το 76-48, με τον Τζαμόντ Γκόρντον να σημειώνει το 80-52, όμως ο Λαβρίνοβιτς θα κάνει το 82-52 για τους Ρώσους, οι οποίοι ήταν καταιγιστικοί.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα σημειώσει το 86-55, πριν ο Βίκτορ Κριάπα πετύχει το πρώτο του καλάθι μετά τον τραυματισμό του (88-55). Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης, ο οποίος είχε περάσει στο παρκέ με 2/2 βολές θα κάνει το 88-57 για να ρίξει την διαφορά κάτω από τους 30 πόντους ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους στο 37' (88-59).

Ο Γλυνιαδάκης θα κάνει και το 88-61 για να απαντήσει ο Πονκρασόφ (90-61). Οι Ρώσοι θα φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Ολυμπιακό με 96-64, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από την Γαλατάσαραϊ.

Για τους Πειραιώτες, οι οποίοι δεν κατάφεραν να δυσκολέψουν το έργο των Ρώσων το μεγάλο παιχνίδι είναι εκείνο με την Γαλατά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (1/03) την επόμενη εβδομάδα, όπου θα κριθεί και η δεύτερη θέση του Ε' Ομίλου...

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 54-26, 72-44, 96-64.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 14(3), Λαβρίνοβιτς 12(1), Σισκάουσκας 8(2), Κριστιτς 6, Κιριλένκο 11(1), Βορονόφ 4, Βοροντσέβιτς 15(3), Σβεντ 10(2), Καούν 2, Κριάπα 2, Πονκρασόφ 10, Γκόρντον 2.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 5, Άντιτς 7, Σπανούλης 12, Ντόρσεϊ 5, Πελεκάνος 7, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 7(1), Γλυνιαδάκης 6, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 6(2), Σλούκας 7, Λο.