ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μάλαγα 81-94

Εξαιρετική εμφάνιση από τη Μάλαγα, η οποία με τον Μάρκους Ουίλιαμς μεγάλο πρωταγωνιστή νίκησε στη Μόσχα την ΤΣΣΚΑ με 94-81 (video).

Απίστευτη εμφάνιση από τη Μάλαγα, η οποία σημείωσε την δεύτερη νίκη της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας, επικρατώντας εκτός έδρας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 94-81.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ισπανούς ο Μάρκους Ουίλιαμς, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους (4/5β., 3/5διπ., 6/12τρ., 3ριμπ.).

Οι Ρώσοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη β' φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ενώ μόλις την δεύτερη στη φετινή Ευρωλίγκα. Η Μάλαγα από την πλευρά της με αυτή τη νίκη, μπορεί να αισιοδοξεί για τη συνέχεια της στο "Top-16".

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και με τρίποντες... βόμβες δυσκόλεψαν το έργο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με το εμφατικό 27-17 κόντρα στους παίκτες του Ετόρε Μεσίνα. Στη συνέχεια, όμως τα πράγματα άλλαξαν. Οι Ρώσοι μετά το 15' ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με -4 (43-47), έχοντας ροκανίσει την διαφορά.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 52-50, έπειτα από καλάθι του Μίτσοφ, όμως οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα με τον Ουίλιαμς έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 70-61. Στα τελευταία δέκα λεπτά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και ο Ζόριτς πέτυχε το 64-82 στο 35ο λεπτό του αγώνα.

Η Μάλαγα διατήρησε το προβάδισμα της, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ και κατάφερε να φτάσει στη σπουδαία νίκη με 94-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 43-47, 61-70, 81-94.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 17(2), Μίτσοφ 13(3), Τζάκσον 4, Κρστιτς 23, Ουίμς 9, Κρίστμας, Κάουν, Κριάπα 15(3), Παπαλουκάς.

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σιμόν 14(4), Ουίλιαμς 28(6), Λίμα 9(1), Βιδάλ 11(3), Ουρτασούν, Κάλογουεϊ 9(1), Βάσκεθ 4, Ζόριτς 12, Ντράγκιτς 7(1).