Το πήρε στην παράταση η ΤΣΣΚΑ

Ο Ζόραν Έρτσεγκ (35π.) έκανε τα πάντα κόντρα στην πρώην ομάδα του όμως η ΤΣΣΚΑ επικράτησε της Γαλατά στην παράταση με 86-85 (67-67 κ.α.) και παραμένει σε τροχιά πρώτης θέσης στον ΣΤ' όμιλο.

Η Γαλατάσαραϊ έχασε τεράστια ευκαιρία να ''καθαρίσει'' το ματς στην κανονική διάρκεια όμως ο Σόνι Γουίμς πήρε από το χέρι την ΤΣΣΚΑ στο έξτρα πεντάλεπτο και οδήγησε την ''ομάδα του στρατού'' στη νίκη με 86-85.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα highlights του αγώνα

Έτσι οι Μοσχοβίτες ''ανέβηκαν'' στο 11-2 στον ΣΤ' όμιλο ενώ η Γαλατά περιμένει ήττα της Λοκομοτίβ στην αποψινή (21:45) αναμέτρηση με τη Ρεάλ ώστε η πρόκριση να παιχτεί στην τελευταία αγωνιστική και στη διαφορά πόντων.

Ζήτημα πρωτιάς και πρόκρισης

Το ένστικτο της... επιβίωσης έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο Universal Sports Hall της Μόσχας, εκεί όπου η Γαλατάσαραϊ έπαιζε την ύπαρξή της κόντρα στην ΤΣΣΚΑ που είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή της στα playoffs της Euroleague. Οι Ρώσοι του Έτορε Μεσίνα παίζουν για τις θέσεις 1-2 στον ΣΤ' όμιλο, την ώρα που η Γαλατά διεκδικεί το τελευταίο εισιτήριο των προημιτελικών μαζί με τη Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Ξεκίνησαν δυναμικά οι Τούρκοι

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 9-2 με τον Κρστιτς ωστόσο η Γαλατάσαραϊ πήρε κεφάλι στο σκορ με τα τρίποντα των Μαρκοϊσβίλι, Χέρστον (11-13, στο 5'49''). Ο Χριάπα ισοφάρισε 13-13 όμως οι Τούρκοι ''έτρεξαν'' σερί 7-0, προηγήθηκαν 13-20, άντεξαν στην πίεση της ΤΣΣΚΑ κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 20-24.

Απόλυτη ισορροπία στο ημίχρονο

Ο Ζόραν Έρτσεγκ (10π. με 2/3 δίπ.) ανέβασε στροφές κόντρα στην πρώην ομάδα του κι έδωσε το προβάδισμα στη Γαλατάσαραϊ με 22-26 ενώ ο Γκιουλέρ διαμόρφωσε το 29-34 στα 3'52'' για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η ΤΣΣΚΑ πέρασε την μπάλα στο ''ζωγραφιστό'' με τον Χριάπα (7π. με 2/4 δίπ.), ισοφαρίζοντας σε 34-34 ενώ ο Κάιλ Χάινς έκανε το 38-38 του ημιχρόνου, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Στην επανάληψη, ο Έρτσεγκ διαμόρφωσε το 44-45 πίσω από τα 6μ.75 ενώ το τρίποντο του Φριντζόν και το κάρφωμα του Καούν έφεραν το ματς στα ίσια (49-49, στο 28'40''). Ο Έρτσεγκ ήταν ασταμάτητος και με νέο τρίποντο έκανε το 51-52 για τη Γαλατάσαραϊ, φτάνοντας τους 18 προσωπικούς πόντους!

Η υπερπροσπάθεια του Έρτσεγκ

Ο Μάτσβαν κράτησε τη Γαλατά μπροστά στο σκορ (57-59) όμως η ΤΣΣΚΑ ''έτρεξε'' σερί 5-0 και προηγήθηκε 62-59 με λέι-απ του Τζάκσον. Ο Έρτσεγκ (23π. με 5/7 τρίπ.) ισοφάρισε 62-62 στα 3'19'' για τη λήξη ενώ ο Καούν από τη γραμμή των βολών έκανε το 64-62 πριν ο Μαρκοϊσβίλι διαμορφώσει το 64-65 με ''τρελό'' τρίποντο στο 38'31''.

Λάθη εκατέρωθεν και παράταση

Ο Φριντζόν απάντησε με τον ίδιο τρόιπο για την ΤΣΣΚΑ (67-65) ενώ ο Έρτσεγκ με 2/2 βολές ισοφάρισε 67-67 στα 36,7''! Οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τα λάθη του Τεόντοσιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα αφού ο Αρόγιο έχασε την μπάλα από την Χριάπα στην τελευταία επίθεση της Γαλατά κι έτσι ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Ανέβασε στροφές ο Γουίμς

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Σόνι Γουίμς με τέσσερις ''αναπάντητους'' πόντους έστειλε τη διαφορά στο +4 (75-71) για την ΤΣΣΚΑ, ο Αρόγιο μείωσε προσωρινά σε 75-73 όμως ο Γουίμς σκόραρε εκ νέου για τους γηπεδούχους και διαμόρφωσε το 77-73 στα 2'38'' για τη λήξη.

''Θρίλερ'' στα τελευταία δευτερόλεπτα

Ο Έρτσεγκ (35π.) έκανε ό,τι μπορούσε για τη Γαλατά (84-80) ενώ ο Σινάν Γκιουλέρ διαμόρφωσε το 84-82 στον αιφνιδιασμό και εν συνεχεία ισοφάρισε 84-84 από τη γραμμή των βολών στα 13'' για τη λήξη. Ο Γουίμς πήγε στη γραμμή των βολών έπειτα από φάουλ του Γκιουλέρ κι έκανε το 86-84 στα 11.1''. Η ΤΣΣΚΑ έστειλε τον Αρσλάν στις βολές όμως ο Τούρκος γκαρντ είχε 1/2 και μείωσε στο τελικό 86-85 αφού στην επόμενη επίθεση των Ρώσων, οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν φάουλ αλλά άφησαν τον χρόνο να κυλήσει.