Το πανόραμα της EuroLeague

Η 5η αγωνιστική είχε ήττες για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό και πλέον είναι στο 3-2. Μόνη πρώτη και αήττητη η ΤΣΣΚΑ (5-0), ακολουθούν Ρεάλ και Φενέρμπαχτσε με 4-1. Χωρίς νίκη η Γαλατασαράι.

Η 5η αγωνιστική της EuroLeague, ολοκληρώθηκε με τις δύο ελληνικές ομάδες να γνωρίζουν ήττες. Ο Ολυμπιακός έχασε στο ΣΕΦ από την ΤΣΣΚΑ, ενώ ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην δεύτερη παράταση κόντρα στην Αναντολού Εφές.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Φενέρμπαχτσε - Ούνικς Καζάν 73-81: Πρώτη νίκη της Ούνικς Καζάν (73-81), πρώτη ήττα της Φενέρμπαχτσε, στη μεγαλύτερη έκπληξη της φετινής EuroLeague. Απίστευτη εμφάνιση από Λάγκφορντ και Παραχούσκι

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπαρτσελόνα 69-79: Ο Ταϊρίς Ράις σκότωσε την "αγαπημένη" του Μακάμπι στην πρώτη του επιστροφή στο Τελ Αβίβ, οδηγώντας την Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα στη νίκη με 79-69.

Ολυμπιακός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 75-81: Η ΤΣΣΚΑ νίκησε τον Ολυμπιακό με 81-75, με τους Πειραιώτες να γνωρίζουν την πρώτη φετινή ήττα τους στο ΣΕΦ. Έκανε την "ζημιά" ο Τζάκσον, με τους "ερυθρόλευκους" στο τέλος να φτάνουν κοντά σε μία ακόμη μεγάλη ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Μπάμπεργκ - Αρμάνι Μιλάνο 106-102: Η Μπάμπεργκ λίγο έλειψε να αυτοκτονήσει, αλλά στην παράταση ήταν ψύχραιμη και πήρε τη νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο (106-102). Έβαλε όλες τις κρίσιμες βολές ο Νίκος Ζήσης.

Ρεάλ Μαδρίτης - Γαλατασαράι 80-91: Οι Μαδριλένοι επικράτησαν με 90-81 των Τούρκων, πολύ πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ. "Καθάρισαν" Γιουλ και Φερνάντεθ.

Ζάλγκιρις Κάουνας - Νταρουσάφακα 80-83: Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και κορυφαίους τους Μόερμαν, Γουίλμπεκιν, η τουρκική ομάδα επικράτησε της Ζαλγκίρις (80-83) και έφτασε στις τρεις νίκες στην EuroLeague

Αναντολού Εφές - Παναθηναϊκός 91-83: Ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά έχασε τη... διπλή ευκαιρία, με την Αναντολού Εφές να επικρατεί στη β' παράταση (91-83).

Ερυθρός Αστέρας - Μπασκόνια 63-70: Με κορυφαίο τον Λάρκιν, η Μπασκόνια πέρασε από το Βελιγράδι (63-70), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται τρία λεπτά πριν από τη λήξη.