Σιένα - Μπιλμπάο 81-67

Η Σιένα επέβαλε τον ρυθμό της και έφτασε στη νίκη απέναντι στη Μπιλμπάο με 81-67 για το "Τοp-16" της Ευρωλίγκας. Διαβάστε λεπτομέρειες (video).

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Σιένα, η οποία κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας της Μπιλμπάο με 81-67 για τον ΣΤ' Όμιλο.

Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι επέβαλαν τον ρυθμό τους με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Το συγκρότημα, πάντως του Φώτη Κατσικάρη θέλησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (14-18).

Μέχρι το ημίχρονο, όμως η Σιένα ισορρόπησε (32-32) και κατάφερε στο τέλος να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 81-67 και να πάρει την πρώτη της νίκη για το "Top-16" της Ευρωλίγκας. Από τους νικητές ο Άντερσεν πέτυχε 18 πόντους, ενώ από την Μπιλμπάο ο Κώστας Βασιλειάδης είχε 16 πόντους, ευστοχώντας και σε τέσσερα σουτ τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-32, 56-49, 81-67.

Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 18, Ζήσης 2, Άντερσεν 18(2), Ρακόσεβιτς 6, Καραρέτο 7(1), Θόρντον 8, Ρες 7, Μικελόρι, Στόουνρουκ 7, Αραντορί, Μος 8.

Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Φίσερ, Τζάκσον 7, Μαυροειδής, Μπάνιτς 11, Μουμπρού 6, Ερβέλ 9, Φίσερ Ντ. 5, Λόπεθ, Βασιλειάδης 16(4), Γκριμάου 10, Μπλουμς 3.