Σαλόν - Σιένα 108-103

Η Σαλόν νίκησε στην παράταση με 108-103 τη Σιένα, που "αυτοκτόνησε", καθώς βρισκόταν στο +10 ενώ απέμεναν επτά λεπτά.

Στην τρίτη θέση του Β' ομίλου θα βρεθεί κατά πάσα πιθανότητα η Σιένα, που γνώρισε απρόσμενη ήττα από την αδιάφορη Σαλόν στη Γαλλία.

Οι Ιταλοί βρέθηκαν να προηγούνται με 10 πόντους (87-77), μόλις 7' πριν το τέλος, αλλά η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με 93-93, αφού στην εκπνοή το τρίποντο του Ρες ήταν άστοχο.

Στην παράταση, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν σωστά, παίρνοντας αρκετούς πόντους από τον Σιλμπ, ο οποίος τέλειωσε τον αγώνα με 28 πόντους.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για τη Σαλόν, που δεν προλαβαίνει να μπει στο Top-16, ενώ από την άλλη η Σιένα κινδυνεύει να χάσει την τρίτη θέση μόνο αν ηττηθεί εντός έδρας από την Πρόκομ και η Άλμπα νικήσει μέσα στο Ισραήλ τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 49-48, 70-75, 93-93, 108-103

ΣΑΛΟΝ (Μπενιό): Τσικαμπού 14 (1), Καπέλα, Αμπουντού 9 (1), Σιλμπ 28 (3), Αντόλφ 20, Μπανκς 7, Χιούστον 6, Ουίλιαμς 15, Εφτίμοφ 9 (1)

ΣΙΕΝΑ (Μπάνκι): Μπράουν 26 (1), Έζε 11 (1), Καραρέτο 9 (3), Ράσιτς, Κάνγκουρ 10 (3), Σανικίτζε 4 (1), Ρες 13 (1), Όρτνερ 6, Τζάνινγκ 12 (4), Χάκετ 2, Μος 10 (2)