Ρεάλ Μαδρίτης - Μάλαγα 86-65

Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε της Μάλαγα με 86-65 και πλέον θέλει νίκη στην Ιταλία την τελευταία αγωνιστική, ενώ θα ελπίζει σε ήττα της Μπιλμπάο από την ομάδα του Τσους Ματέο (video).

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Μάλαγα στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην εντός έδρας νίκη με 86-65 απέναντι στους παίκτες του Τσους Ματέο.

Η Βασίλισσα πλέον χρειάζεται νίκη στην Ιταλία την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Σιένα, ενώ παράλληλα η Μπιλμπάο θα πρέπει να ηττηθεί στην Ανδαλουσία από τη Μάλαγα.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 14-22, με το ημίχρονο να κλείσει σε απόλυτη ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων (41-41).

Τα πράγματα θα αλλάξουν στο δεύτερο ημίχρονο. Η Βασίλισσα θα ανεβάσει στροφές και θα καταφέρει να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 59-53 για να πάρει τελικά και το θετικό αποτέλεσμα με το εμφατικό 86-65. Για τους νικητές ο Μίροτιτς είχε 18 πόντους και ο Γιουλ 13.

Από την Μάλαγα που προσπάθησε, όμως δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση ο Φιτς πέτυχε 15 πόντους, με τους Λίμα και Πέριτς να έχουν από 12 και 11 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 41-41, 59-53, 86-65.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Τόμιτς 2, Σανθ 3(1), Πότσιους 6, Σουάρεθ 6(2), Ρέγιες 7, Μίροτιτς 18(4), Ροντρίγκεθ 6, Βελίτσκοβιτς 4, Μπέγκιτς 2, Κάρολ 13(1), Σινγκλέρ 4, Γιουλ 15(2).

Μάλαγα (Ματέο): Φιτς 15(3), Μπέρνι Ροντρίγκεθ 7(1), Ρόουλαντ 5(1), Κίμα 12, Βάλτερς 3, Πέριτς 11, Ντάρντεν 4, Αμπρίνες 1, Ζόριτς 2, Σινάνοβιτς 5.