Ρεάλ Μαδρίτης-Μακάμπι Τ.Α. 79-53

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο γύρισε από το -12, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να φτάσει στην εύκολη επικράτηση με σκορ 79-53 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ χάρη σε ένα εντυπωσιακό 24-4 στο β' δεκάλεπτο (vids)

Πολύ εύκολη επικράτηση της Ρεάλ Μαδρίτης που διέλυσε με σκορ 79-53 την Μακάμπι Τελ Αβίβ κι έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 14-26 στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, ωστόσο στη συνέχεια δέχτηκε ένα επιμέρους 24-1 και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Το μομέντουμ του αγώνα ήταν πια υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης η οποία στο β' ημίχρονο επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και έφτασε στην εύκολη επικράτηση με 26 πόντους διαφορά.

Οι Ισραηλινοί κατέρρευσαν στο β' ημίχρονο πετυχαίνοντας 26 πόντους σε 20 λεπτά αγώνα κι ενώ α' δεκάλεπτο είχαν βάλει 23.

Στα του αγώνα, η Ρεάλ έλεγξε απόλυτα τα ριμπάουντ (44-28), παίρνοντας 17 επιθετικά και τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 11/22 τρίποντα. Οι Μαδριλένοι είχαν 20 ασίστ έναντι μόλις 8 της Μακάμπι που σούταρε με 39% στα δίποντα (15/38) και 22% στα τρίποντα (4/18).

Εξαιρετικός ο Ρούντι Φερνάντεθ με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 38-27, 59-43, 79-53

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 15(2), Σουάρεθ 4, Ρέγιες 8, Μίροτιτς 14(2), Ροντρίγκεθ 10(2), Χετσχάιμερ 2, Μπέγκιτς 5, Κάρολ 8(2), Γιουλ 8(2), Σλότερ 5.

Μακάμπι (Μπλατ): Λόγκαν 2, Τζέιμς 9, Σμιθ 7, Χίκμαν 9(1), Ελιγιάχου 2, Ροθ 1, Πνίνι 1, Κάνερ-Μέντλι 8(2), Οχαγιόν 4, Πλάνινιτς 5, Λάντεσμπεργκ 5(1).