Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε 77-61

Όντας εντυπωσιακή στο δ' δεκάλεπτο, η Ρεάλ επιβλήθηκε 77-61 της Φενέρμπαχτσε που έδειξε σημάδια διάλυσης στο τέλος. Οι Μαδριλένοι φουλ για την πρωτιά

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την 6η της νίκη στο παιχνίδι του Α' ομίλου για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, νικώντας με 77-61 τη Φενέρμπαχτσε.

Το παιχνίδι στη Μαδρίτη, ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα όμως στο δ' η Ρεάλ πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 75-56 χάρη σε ένα επιμέρους 21-4.

Η διαφορά άγγιξε και τους 20 πόντους (77-57) λίγο πριν το τέλος του αγώνα, μετά από βολές του Ροντρίγκεθ και στο τέλος η Φενέρ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος του και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τη Φενέρμπαχτσε μάλιστα να ελπίζει σε "διπλό" έχοντας το προβάδισμα.

Ωστόσο, στο δ' δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε το παιχνίδι με σερί 10-0 το οποίο της έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ (64-52) κι από εκεί και πέρα τα πάντα έγιναν πιο απλά για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν χωρίς άγχος, πρόσφεραν θέαμα και τελικά πέτυχαν μία πολύ ευρεία νίκη σε ένα ματς που έδειχνε ιδιαίτερα δύσκολο για αυτούς, ειδικά στο α' ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-39, 54-52, 77-61

Ρεάλ (Λάσο): Ντρέιπερ 2, Φερνάντεθ 7(1/6τρ), Πότσιους, Σουάρεθ 4(7ρ), Ρέγες 10(1τρ, 6ρ), Μίροτιτς 18(2τρ, 6ρ), Ροντριγκεθ 6, Ετσεϊμέιρ, Μπέγκιτς 2, Κάρολ 10(1), Γιουλ 6, Σλοτερ 12(10ρ).

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 10(2), Ονάν, Σάτο 6, Μπρέμερ, Άντερσεν 6(1τρ, 6ρ), Σαβάς, Μπατίστ 7(1τρ, 5ρ), Καραμάν 4, Μπογκντάνοβιτς 18(3), Πρέλτζιτς 10.