Ρεάλ - Στρασμπούρ 79-66

Η Ρεάλ συνέχισε το αήττητο σερί της τη φετινή σεζόν αφού επικράτησε εύκολα της Στρασμπούρ με 79-66 κι έκανε το 20-0 σε όλες τις επίσημες διοργανώσεις!

Η Ρεάλ είχε προκριθεί προ... καιρού στο TOP-16 ενώ το μοναδικό ζητούμενο της Στρασμπούρ στο Palacio de Deportes ήταν η αξιοπρεπής εμφάνιση απέναντι στους ''υπερηχητικούς'' Μαδριλένους.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Τελικά η ''Βασίλισσα'' ζορίστηκε για ένα δεκάλεπτο πριν πατήσει γκάζι και ξεφύγει στο σκορ, επικρατώντας με 79-66 και δίνοντας συνέχεια στο αήττητο σερί της σε όλες τις διοργανώσεις, φέτος (9/9 στην ACB, 9/9 στην Euroleague, 2/2 στο ισπανικό Super Copa)!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους όταν προηγήθηκαν 8-3 με γκολ-φάουλ του Μίροτιτς όμως η Στρασμπούρ ισοφάρισε άμεσα με τον Ντιότ (6π. με 2/2 τρίπ.), στο 3'11''. Σε εκείνο το σημείο η Ρεάλ ''έτρεξε'' σερί 8-0 και προηγήθηκε 16-8 όμως οι Γάλλοι ''απάντησαν'' ξανά, μειώνοντας σε 16-14 με τον Ντουπόρτ. Η φιλοξενούμενοι ζόρισαν τη ''Βασίλισσα'' για ένα δεκάλεπτο (19-16, στο 10') πριν παραδοθούν στις... ορέξεις της Ρεάλ.

Ο Ντάρντεν αρχικά έκανε το +10 (29-19) ενώ ο Σλότερ διαμόρφωσε το 38-24 στο 15'43''. Αυτό ήταν! Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ''τρελό'' ρυθμό τους, ο Ροντρίγκεθ έκανε το 45-28 πίσω από τα 6μ.75 ενώ η Ρεάλ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ της 53-32. Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Λάσο κυριάρχησαν στη ''μάχη'' των ριμπάουντ (26-11) ενώ είχε 20/21 βολές έναντι μόλις 7/7 της Στρασμπούρ.

Οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα ασφαλείας όμως δεν κατέβασαν ταχύτητα. Ο εντυπωσιακός Μίροτιτς (17π. με 2/2 τρίπ.) έκανε το 66-40 στο 28'45'' ενώ ο Ντάρντεν διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, διαμορφώνοντας το 73-55 στο 34'48''. Το μόνο που κατάφερε η Στρασμπούρ ήταν να μαζέψει τα διαφορά στα τελευταία λεπτά, με τη Ρεάλ να επικρατεί με 79-66, κάνοντας το 9/9 στον Β' όμιλο της Euroleague!