Παρτίζαν - Γαλατάσαραϊ 70-78

Η Γαλατάσαραϊ πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί της Παρτίζαν με 70-78 στο Βελιγράδι και παραμένει ''ζωντανή'' στο κυνήγι της πρόκρισης στα playoffs της Euroleague!

H Γαλατά του Εργκίν Αταμάν πανηγύρισε τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στο TOP-16 της Euroleague μετά το 70-78 επί της Παρτίζαν. Έτσι οι Τούρκοι συνεχίζουν να ''βλέπουν'' playoffs!

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

O Χένρι Ντόμερκαντ πήρε από το... χέρι της Γαλατάσαραϊ κι έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στη νίκη επί της Παρτίζαν που ''ανέβασε'' τους Τούρκους στο 3-4. Από την άλλη πλευρά, οι Σέρβοι παραμένουν καθηλωμένοι στην τελευταία θέση του ΣΤ' ομίλου με ρεκόρ 1-6.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 8-2 με καλάθι του Μπογκντάνοβιτς (4π. με 2/2 δίπ.) ωστόσο η Γαλατά αντέδρασε άμεσα, μείωσε προσωρινά με τον Μάτσβαν σε 13-12 ενώ ο Αρόγιο διαμόρφωσε το 13-15 πίσω από τα 6μ.75. Η Παρτίζαν προηγήθηκε 20-16 με γκολ-φάουλ του Λοβέρν ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 26-22, την ώρα που ο Κάρλος Αρόγιο (8π. με 2/3 δίπ.) κρατούσε όρθια τη Γαλατάσαραϊ.

Στη συνέχεια ο Μπογκντάνοβιτς έστειλε τη διαφορά στο +9 (31-22) για τους Σέρβους ωστόσο οι πρωτοβουλίες των Ντόμερκαντ, Μάτσβαν έκαναν το 31-29. Ο Γκιουλέρ με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Γαλατάσαραϊ με 33-34 στο 16'15'' ενώ ο Μπορίς Νταλό έκανε το 37-43 του ημιχρόνου.

Η Γαλατάσαραϊ άντεξε στην πίεση της Παρτίζαν που μείωσε σε 50-54 στο 26'45'' με τον Μούσλι (10π. με 5/7 δίπ.) και προηγήθηκε 53-62 στο 30' με τρίποντο του εντυπωσιακού Χένρι Ντόμερκαντ (18π. με 4/10 τρίπ.). Το μόνο που κατάφερε η Παρτίζαν ήταν να μειώσει σε 64-69 με τον Μπογκντάνοβιτς αφού η Γαλατά ανέβασε στροφές με τον Αλντεμίρ κι έφτασε τελικά στη νίκη με το υπέρ της 70-78.