Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε 69-55

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από την Φενέρμπαχτσε στην επιστροφή του Μάικ Μπατίστ στο ΟΑΚΑ νίκησε με 69-55 και αναρριχήθηκε στην πρώτη θέση του ομίλου του!

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος νίκησε στο ΟΑΚΑ τη Φενέρμπαχτσε με 69-55 και ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου του.

Ο Μάικ Μπατίστ ήταν το σημείο αναφοράς στην επιστροφή του στην Αθήνα, καθώς βραβεύτηκε τόσο από την ΚΑΕ δια χειρός Παύλου Γιαννακόπουλου, όσο και από την Ενιαίο Φορέα Συνδέσμων.

Πλέον οι "πράσινοι" με νίκη στην Ρωσία την επόμενη εβδομάδα απέναντι στην Χίμκι για την δέκατη και τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης της Ευρωλίγκας θα τερματίσουν στην πρώτη θέση του ομίλου τους.

Ο αγώνας:

Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με 6-0, ύστερα από καλάθι του Μπογκντάνοβιτς. Ο Στεφάν Λάσμε με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 8-2 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με τον Πάνκο θα ρίξει ακόμα περισσότερο την διαφορά (4-8), με τον Μάικ Μπατίστ, όμως να πετυχαίνει το 4-10 στο 4ο λεπτό.

Οι Τούρκοι αποσπάστηκαν με 12-4, αλλά ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης που είχε περάσει στο παρκέ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 8-12 στο 7ο λεπτό του αγώνα. Ο αρχηγός του "τριφυλλιού", Δημήτρης Διαμαντίδης έφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση αναπνοής (10-12). Ο Σάτο έκανε το 10-14 και ο Διαμαντίδης με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 12-14, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης ισοφάρισε σε 14-14, με τον Λάσμε να περνάει στο παρκέ στη θέση του Έλληνα σέντερ στο 12'. Ο Διαμαντίδης με μία εξαιρετική ασίστ θα δώσει τη μπάλα στον Πάνκο που θα βάλει για πρώτο φορά στο ματς μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (13' με 16-14), προτού αυξήσει την διαφορά στους τέσσερις πόντους για τους "πράσινους" (18-14) και παράλληλα αναγκάσει τον Σιμόνε Πιανιτζάνι να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Άντερσεν μείωσε σε 18-16 και ο Λάσμε με κάρφωμα έκανε το 20-16. Οι Τούρκοι με τρίποντο έριξαν την διαφορά στον πόντο (20-19), αλλά ο Ούκιτς πέτυχε το 22-19 στο 17', με τον Μάικ Μπράμος να ανεβάζει για πρώτη φορά την διαφορά στους πέντε πόντους (24-19). Ο Μπράμος και πάλι έκανε το 26-19 και ο Πάκο με κάρφωμα σημείωσε το 28-19 εν μέσω αποθέωσης.

Ο Κάραμαν με κάρφωμα μείωσε σε 28-21 και ο Άντι Πάνκο με 12 βολές σημείωσε το 29-21 για να κλείσει το ημίχρονο με 29-23, ύστερα από καλάθι του Μπο ΜακΚάλεμπ στην εκπνοή του χρόνου.

Καλύτερος και στο δεύτερο μισό

Ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο θα συνεχίσει να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και με κάρφωμα από τον Στεφάν Λάσμε θα αποσπαστεί με επτά πόντους των Τούρκων, οι οποίοι αντιμετώπιζαν δυσκολίες απέναντι στους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη (35-28).

Παρόλα αυτά, ο Μπο ΜακΚάλεμπ θα μειώσει σε 35-30 και ο Ονάν με 1/2 βολές θα ρίξει την διαφορά στους τέσσερις πόντους 2:32'' για το τέλος του αγώνα (35-31). Ο Δημήτρης Διαμαντίδης σε εκείνο το σημείο ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους ξανά (38-31). Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης στο 29΄έκανε το 42-34 για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 43-37, έπειτα από τρίποντο του Ρομέιν Σάτο.

Ο Μπανκς σημείωσε το 45-37 για τον Παναθηναϊκό στο 31', ενώ στη συνέχεια ο Κώστας Τσαρτσαρής έκλεψε τη μπάλα και ο Ρόκο Λένι Ούκιτς σημείωσε το 47-37 για τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη. Ο Μάικ Μπράμος σημείωσε το 53-44 στο 34ο λεπτό του αγώνα για να μειώσει σε 53-46 με δύο εύστοχες βολές ο Μπο ΜακΚάλεμπ. Ο Πάνκο με όμορφη προσπάθεια πέτυχε το 55-46, με τον Ονάν να ρίχνει και πάλι την διαφορά (55-48).

Ο Μπανκς με τρίποντο έκανε το 58-48 για να μειώσουν οι Τούρκοι σε 58-50. Ο Διαμαντίδης έκανε το 60-50 και ο Μάικ Μπράμος ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους στο 38ο λεπτό (63-50). Με αυτόν τον τρόπο οι "πράσινοι" θα καταφέρουν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στη Φενέρμπαχτσε με 69-55 και αναρριχήθηκαν στην πρώτη θέση του α' ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 29-23, 43-37, 69-55.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 9(1), Πάνκο 15, Ματσιούλις, Ούκιτς 4, Λάσμε 8, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 9(1), Μπανκς 9(1), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 11.

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 7(1), Ονάν 5(1), Ερμίς, Σάτο 20(3), Μπρέμερ, Άντερσεν 8, Σαβάς, Μπατίστ 4, Κάραμαν 2, Μπογκντάνοβιτς 6, Πρέλτζιτς 3.