Νίκη και διαφορά η Νταρουσάφακα

Η Νταρουσάφακα επικράτησε της Ουνικάχα με σκορ 78-55 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο Top-16 ενώ υπερτερεί στην ισοβαθμία με τους Ίβηρες, καλύπτοντας το -8 της ήττας στην Ανδαλουσία. Κορυφαίος ο Χαρανγκόντι.

Η Νταρουσάφακα δέχτηκε 27 πόντους στο β' ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Μάλαγα στην Volskwagen Arena κι εν τέλει επικράτησε με σκορ 78-55. Πλέον οι δυο ομάδες έχουν ρεκόρ 2-6 στον Ε' όμιλο του Top-16 ωστόσο οι Τούρκοι υπερτερούν στην ισοβαθμία αφού κάλυψαν το -8 της ήττας (70-62) στην Ανδαλουσία.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Ο Λουκ Χαρανγκόντι ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων με 21 πόντους (2/2 βολ., 5/9 δίπ., 3/3 τρίπ.) ενώ είχε ακόμα 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 31'36" συμμετοχής.

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η Μάλαγα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Νταρουσάφακα, στην Volskwagen Arena. Ο Λιθουανός έδωσε επιθετικές λύσεις στους φιλοξενούμενους και διαμόρφωσε το 9-13 στο 4'23", έχοντας ήδη 9 πόντους με 3/4 δίπ., 1/1 τρίπ. σε αυτό το διάστημα! Οι Τούρκοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έκανα σερί 8-0 και προηγήθηκαν με 17-13 στα 2'45' για το τέλος της πρώτης περιόδου που έκλεισε στο 19-16 για την ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί. Οι Ίβηρες στηρίχτηκαν επιθετικά στον Φραν Βάσκεθ (8π., 4/4 δίπ.), ο οποίος μείωσε σε 29-26 όμως οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 8-2 και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ τους 37-28. Οι δυο ομάδες είχαν 1/4 (25%) και 1/11 (9%), αντίστοιχα, στα σουτ πίσω από τα 6μ.75 στο πρώτο ημίχρονο!

Ο Ερντέν έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 41-30 λίγο μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Βάσκεθ και Νέλσον προσπάθησαν να κρατήσουν... όρθια τη Μάλαγα στην Κωνσταντινούπολη ωστόσο η Νταρουσάφακα διατηρούσε σταθερά διψήφια διαφορά, με τον Σλότερ (7π., 3/4 δίπ.) να διαμορφώνει το 59-45 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Χέντριξ μείωσε σε 59-49 όμως ο Χαρανγκόντι διαμόρφωσε το 64-49 με τρίποντο στα 5'06" για το τέλος. Εν τέλει η Νταρουσάφακα επιβλήθηκε της Μάλαγα με σκορ 78-55 και ανέβηκε στο 2-6 στον Ε' όμιλο του Top-16. Οι Ίβηρες έχουν επίσης ρεκόρ 2-6 όμως οι Τούρκοι κάλυψαν τη διαφορά της ήττας (-8, 70-62) στην Ανδαλουσία.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-28, 59-45, 78-55.

Νταρουσάφακα (Μαχμουτί): Ουίλμπεκιν 8 (2), Γιαγκμούρ 12 (2), Ρέντινγκ 6, Ερντέν 9, Μαρκοϊσβίλι 9, Γκόρντον 2, Αρσλάν, Σλότερ 11, Χαρανγκόντι 21, Μπιέλιτσα, Πρέλντζιτς.

Μάλαγα (Πλάθα): Τζάκσον 2, Ντίαθ 2, Χέντριξ 5, Τόμας 6, Ντίεθ 2, Σουάρεθ 5 (1), Νέντοβιτς, Βάσκεθ 12, Κουζμίνσκας 12 (2),  Νέλσον 8, Κούλεϊ 1.