Μπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις 94-80

Την τρίτη της νίκη στο "Top-16" σημείωσε η Μπαρτσελόνα που νίκησε στην Βαρκελώνη την αξιόμαχη Ζαλγκίρις με 94-80 (video).

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Μπαρτσελόνα που επικράτησε στη Βαρκελώνη της Ζαλγκίρις με 94-80 και σημείωσε την τρίτη της νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες, πάντως του Τσάβι Πασκουάλ δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Λιθουανούς, οι οποίοι διατηρούσαν το προβάδισμα στο ημίχρονο του αγώνα (42-43).

Η Μπαρτσελόνα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 23-18 και όλοι νόμιζαν ότι θα προσθέσουν ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα στο ενεργητικό τους χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Η Ζαλγκίρις, όμως αντέδρασε και κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση, κλείνοντας το ημίχρονο με οριακό προβάδισμα ενός πόντου (42-43).

Παρόλα αυτά, η Μπαρτσελόνα φαίνεται ότι αφυπνίστηκε και βρέθηκε στο 30' στο +4 (63-59) για να φτάσει στο τέλος στο θετικό αποτέλεσμα με 94-80. Από τους νικητές ο Λόρμπεκ σημείωσε 19 πόντους και ο Χουέρτας πέτυχε 14. Για τη Ζαλγκίρις ο Ουίμς είχε 17 και ο Γιαβτόκας 13.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-43, 63-59, 94-80.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 14, Ναβάρο 16(2), Πέροβιτς 1, Βάσκεθ 11, Ουάλας 5(1), Ινγκλς 5, Ν'Ντονγκ 4, Λόρμπεκ 19, Έιντσον 8(1), Μάικλ 11.

Ζαλγκίρις (Τριφούνοβιτς): Λιπκεβίτσιους, Καλνιέτις 9(1), Ντελινικάιτις 11(3), Ράκοβιτς 12, Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 12(1), Γιαβτόκας 13, Κουζμίνσκας, Σαλένγκα, Ουίμς 17(1), Κόλινς 6.