Μπαρτσελόνα - Ούνιξ Καζάν 78-66

Η Μπαρτσελόνα έκανε το 1-0 κόντρα στην Ούνιξ Καζάν (78-66), η οποία πάλεψε το ματς μέχρι το τέλος. Διαβάστε λεπτομέρειες (videos).

Η Μπαρτσελόνα είχε από το πρώτο λεπτό του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και παρά τις προσπάθειες των παικτών της Ούνιξ Καζάν να δυσκολέψουν το έργο της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ πήρε τη νίκη με 78-66.

Οι Καταλανοί έκαναν το 1-0 στη σειρά με τους Ρώσους και πλέον θα επιδιώξουν την Πέμπτη (22/03) να πάρουν το δεύτερο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Ούνιξ.

Αφιέρωμα: Πλέι οφ Ευρωλίγκας Μπαρτσελόνα - Ούνιξ Καζάν...

Από τους νικητές ο Πιτ Μάικλ πέτυχε 22 πόντους, ενώ 15 σημείωσε ο Εράζεμ Λόρμπε. Για την μαχητική Ούνιξ που προσπάθησε, μειώνοντας μέχρι και στους τρεις πόντους την διαφορά από τους Καταλανούς ο Τζαβάι είχε 15 πόντους, ενώ ο Ντόμερκαντ είχε 12.

Ο αγώνας:

Η Μπαρτσελόνα επέβαλε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό της και κατάφερε να αποσπαστεί από τους Ρώσους. Ο Ναβάρο θα κάνει το 15-9, προτού ο Σαμοϊλένκο μειώσει σε 17-11 στο 8'.

Οι γηπεδούχοι θα συνεχίσουν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, καθώς ο Μαρσελίνιο Χουέρτας με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 20-11, με τον Χένρι Ντόμερκαντ να μειώσει σε 20-14. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Χουέρτας ξανά θα κάνει το 22-14, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του ματς.

Στη συνέχεια, Οι Ουάλας και Ραμπασέδα θα μειώσουν σε 26-14, ενώ ο Κέλι ΜακΚάρτι με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα πετύχει το 31-20. Ο Βερεμεένκο θα σημειώσει το 33-22 και το 33-25 ο Γκριρ με 2/2 βολές θα κάνει το 36-29 και θα μειώσει στους επτά πόντους για τους Ρώσους, με τον Πιτ Μάικλ έπειτα από τρίποντο να κάνει το 39-29. Οι γηπεδούχοι θα συνεχίσουν να έχουν το προβάδισμα και θα κλείσουν το ημίχρονο με 45-33.

Πίεσε η Ούνιξ...

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Ούνιξ Καζάν θα πιέσει και θα καταφέρει με κάρφωμα από τον Τζαβάι να μειώσει σε 45-35 στο 21', ενώ ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό αργότερα θα κάνει το 45-38. Η Μπαρτσελόνα, πάντως θα ανεβάσει στροφές και με τρίποντο του7 Πιτ Μάικλ θα κάνει το 52-39 στο 24'. Παρόλα αυτά, οι Ρώσοι θα αντιδράσουν και με βολές του Ντόμερκαντ θα κάνουν το 57-50. Το τρίτο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με 62-53 υπέρ των Καταλανών.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, οι Ρώσοι θα ροκανίσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους από τον Λάιντεϊ θα πλησιάσουν στους πέντε πόντους (62-57) την Μπαρτσελόνα, αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Ντόμερκαντ θα φέρει την διαφορά στους τρεις πόντους (62-59), ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο, όμως με τρίποντο θα κάνει το 65-59, ο Λάιντεϊ θα "απαντήσει" (65-62), αλλά τέσσερις γρήγοροι πόντοι των γηπεδούχων θα κάνουν το 69-62 στο 36'. Η παρέα του Ναβάρο συνέχισε να έχει τον έλεγχο, φτάνοντας τελικά στην πρώτη της νίκη απέναντι στην Ούνιξ Καζάν με 78-66.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-33, 62-53, 78-66.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 5(1), Χουέρτας 5(1), Ναβάρο 13(1), Πέροβιτς 2, Βάσκεθ, Ουάλας 2, Ινγκλς, Ν'Ντονγκ 12, Ραμπασέδα 2, Λόρμπεκ 15(2), Μάικλ 22(4).

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Λάιντεϊ 10(2), Σαμοϊλένκο 3, Νάχμπαρ, Βερεμεένκο 11(1), Γκριρ 7, Ζεβροσένκο, Γκουμπάνοφ, ΜακΚάρτι 8(2), Τζαβάι 15, Ντόμερκαντ 12(1).