Μπάμπεργκ – Στρασμπούρ 84-70

Ο ενθουσιασμός της Στρασμπούρ που επέστρεψε στην Euroleague μετά τη σεζόν 2005-'06 δεν ήταν αρκετός στην κατάμεστη από 6.800 θεατές Brose Arena κόντρα στην Μπάμπεργκ που επικράτησε με 84-70 και σημείωσε την πρώτη της νίκη στον θεσμό έπειτα από 14 σερί ήττες!

Η εμπειρία της Μπάμπεργκ και η εκτελεστική δεινότητα των παικτών του Κρις Φλέμινγκ πίσω από τα 6μ.75 (σ.σ. 12/24 τρίποντα) «κλείδωσαν» τη νίκη για τους Γερμανούς στην πρεμιέρα της Euroleague.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Οι δηλώσεις της αναμέτρησης

Κι όμως, η Στρασμπούρ ξεκίνησε εντυπωσιακά κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 16-21. Οι Γάλλοι σούταραν με 60% στα δίποντα (9/15) σε αυτό το διάστημα κόντρα στην Μπάμπεργκ που κράτησε επαφή με το σκορ αφού βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ.

Η Στρασμπούρ προηγήθηκε με +7 (16-23) όμως ο Γκόλντσμπερι με γκολ-φάουλ ισοφάρισε σε 28-28 κι έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για τους Γερμανούς. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά και προηγήθηκαν 37-28 στο 16' με τον εντυπωσιακό Τζαμάρ Σμιθ (11π. με 4/4 δίπ.) ενώ ο Ζακ Ράιτ με άλει-ουπ κάρφωμα έστειλε τη διαφορά στο +10 (39-29)!

Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-29 υπέρ της Μπάμπεργκ που σούταρε 6/12 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, με την Στρασμπούρ να μένει... άσφαιρη (0/7) πίσω από τα 6μ.75! Οι παίκτες του Φλέμινγκ συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς, με τον Γκαβέλ να διαμορφώνει το 52-32 και τον Μάικ Ζίρμπες να στέλνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+21) με 1/2 βολές, κάνοντας το 53-32.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 76-66 στο 37' όμως το τρίποντο του Γκαβέλ έδωσε ξανά διαφορά ασφαλείας στην Μπάμπεργκ που επικράτησε με 84-70 και έκανε ποδαρικό με το δεξί στη φετινή Euroleague.

Αξίζει να σημειωθεί πως η νίκη της Μπάμπεργκ επί της Στρασμπούρ ήταν η πρώτη των Γερμανών στην Euroleague έπειτα το 92-90 επί της Παρτίζαν στη 10η αγωνιστική της περσινής regular season. Έκτοτε μεσολάβησαν 14 σερί ήττες για την ομάδα του Κρις Φλέμινγκ!