Μπάμπεργκ - Παρτίζαν 92-90

Όλα τα λεφτά ήταν τα 30 τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης της Μπάμπεργκ με την Παρτίζαν, με τους Γερμανούς να παίρνουν το τέταρτο και τελευταίο εισιτήριο του δ' ομίλου για το "Top-16" στην παράταση (92-90)! Διαβάστε λεπτομέρειες για το θρίλερ στο τέλος του ματς (video)...

Η Μπάμπεργκ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε στην παράταση της Παρτίζαν με 92-90 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στην δεύτερη φάση της Ευρωλίγκας.

Οι Σέρβοι έκαναν ντέρμπι το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου είχαμε χαμένες βολές, φόλοου καρφώματα, ενώ στην παράταση λάθη επί λαθών έβαλαν την Παρτίζαν στο κόλπο της νίκης, με της απειρία τους όμως να τους προδίδει και τους Γερμανοί να προκρίνονται στο "Top-16".

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και βρέθηκαν στην πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 25-13. Στη συνέχεια η Μπάμπεργκ διατήρησε το προβάδισμα της και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 12 πόντων κόντρα στους Σέρβους, οι οποίοι προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ στη Μπάμπεργκ.

Στην τρίτη περίοδο οι Γερμανοί παρέμειναν μπροστά και το 30 τους βρήκε στο +6 (68-62). Στα τελευταία δέκα λεπτά οι Σέρβοι ισορρόπησαν την αναμέτρηση, ενώ σε συνδυασμό με την Λιέτουβος Ρίτας, της οποίας το ματς με την Μπεσίκτας είχε τελειώσει νωρίτερα (ήττα 66-65) πάτησαν... γκάζι για να πάρουν τη νίκη-πρόκριση.

Ο Γιάκομπσεν 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ευστοχεί στην πρώτη βολή που κέρδισε, ισοφαρίζοντας σε 78-78, ενώ το χέρι του Γκόρντον θα στείλει τη μπάλα στο καλάθι στην δεύτερη, με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να περάσουν μπροστά με 80-78. Στα τέσσερα δευτερόλεπτα, ο Μιλοσάβλιεβιτς από πλευράς Παρτίζαν βρέθηκε στις βολές.

Αστόχησε στην πρώτη και ύστερα έχασε επίτηδες την δεύτερη, με τον Γκόρντον να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ, να καρφώνει και να στέλνει το ματς στην παράταση (80-80)! Στο έξτρα πεντάλεπτο τα νεύρα ήταν τεντωμένα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Μπόστιαν Νάχμπαρ με 1/2 βολές σημείωσε το 85-84, ενώ έκανε και το 87-85, 2 λεπτά πριν το τέλος. Ο Μιλουτίνοφ με 2/2 βολές πέτυχε το 88-89, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν το 90-89.

Ο Γκαβέλ με 1/2 βολές σημείωσε το 91-89, ενώ ο Γκόλσμπερι έπειτα από λάθος των άπειρων Σέρβων με 1/2 βολές έκανε το 92-89. Στα 3 δευτερόλεπτα ο Φορντ έκανε φάουλ στον Μιλοσάβλιεβιτς στην προσπάθεια του σε σουτ από την άλλη άκρη του γηπέδου, με αποτέλεσμα ο Σέρβος πάει στη γραμμή για τρεις βολές.

Ο Μιλοσάβλιεβιτς, όπως και στο κανονικό παιχνίδι αστόχησε στην πρώτη βολή, έβαλε την δεύτερη, χάνοντας επίτηδες και πάλι την τρίτη, αλλά η Μπάμπεργκ ήταν εκείνη που τελικά πήρε τη νίκη με 92-90, σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 47-35, 68-62, 80-80κ.α., 92-90παρ.

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίμπσον 4, Γκόλσμπερι 9(1), Νάχμπαρ 23(4), Τάντα 5(1), Σμιντ, Νιούμαν, Φορντ 12, Γιάκομπσεν 11(1), Γκαβέλ 16(1), Ζιρμπς 11, Ογκίλβι 1.

Παρτίζαν (Βουγιόσεβιτς): Μιλουτίνοφ 4, Βέστερμαν 16(2), Γκόρντιτς 3(1), Λούσιτς 19(1), Μιλοσάβλιεβιτς 14(1), Μπογκντάνοβιτς 3, Γκάγκιτς 5, Μούσλι 6, Γκόρντον 14, Μπέρτανς 6(2).