Με το πόδι στο γκάζι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, 90-73 τη Χίμκι

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπαιξε σε ρυθμούς... playoffs απέναντι στη Χίμκι, η άμυνα της οποίας αδυνατούσε να ελέγξει την ορμητικότητα των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε τη νίκη (90-73), με εκείνη του Γιώργου Μπαρτζώκα να χρειάζεται ένα μικρό θαύμα για να προλάβει την τετράδα.

Παρότι ήταν βαθμολογικά αδιάφορη (σ.σ.: έχει εξασφαλίσει την πρωτιά από την προηγούμενη αγωνιστική), η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπαιξε στα κόκκινα απέναντι στη Χίμκι, με αποτέλεσμα να πάρει με εντυπωσιακό τρόπο την εκτός έδρας νίκη (90-73).

Η ευστοχία των φιλοξενούμενων σε δίποντα (22/36) και τρίποντα (11/25) υποχρέωσε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να κυνηγάει από νωρίς. Ακόμη κι όταν πλησίασε στο -9, τρία τρίποντα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών από τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, έβαλαν τέλος στο παιχνίδι.

Για εφτά λεπτά κράτησε το ντέρμπι τη στη Mythischi Arena, αφού στην πορεία η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πάτησε το γκάζι. Το έκανε με τόσο εντυπωσιακό τρόπο, που το +1 (15-16 του 7') έγινε +18 (19-37 στο 12') μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά. Με τον Λέο Βέστερμαν και τον Νάντο Ντε Κολό να σκοράρουν κατά ριπάς, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρήκε τον τρόπο να αποκτήσει τη διαφορά ασφαλείας.

Οι δυο τους είχαν 3/4 δίποντα και 5/6 τρίποντα μέχρις εκείνο το σημείο, υποχρεώνοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να κοιτάξει από νωρίς βαθιά στον πάγκο του για να βρει το σχήμα που θα επαναφέρει την ισορροπία σε άμυνα και επίθεση.

Δεν τα κατάφερε πάντως, με αποτέλεσμα η κατάσταση να μην αλλάξει μέχρι την ανάπαυλα. Το +16 (37-53) των φιλοξενούμενων αποτύπωνε πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης στο α' μέρος, με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να σουτάρουν με εντυπωσιακά ποσοστά στα δίποντα (15/23 - 65.2%) και να μοιράζουν 17 (!) ασίστ, την ώρα που η Χίμκι ολοκλήρωνε το α' μέρος με αρνητικό πρόσημο σε ασίστ (9) και λάθη (3).

Η επιστροφή από τα αποδυτήρια έφερε την αντίδραση των γηπεδούχων, που στο γ' δεκάλεπτο παρουσιάστηκαν πολύ πιο μαχητικοί. Με τον Αλεξέι Σβεντ να παίρνει πρωτοβουλίες, τόσο εκτελεστικά όσο και δημιουργικά, οι "κυανοκίτρινοι" κατάφεραν να πλησιάσουν μέχρι το -7 (57-64 στο 28').

Την ίδια ώρα όμως, έβλεπαν τον Οθέλο Χάντερ να αποτελεί σημαντικό παράγοντα του αγώνα για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Ο πρώην σέντερ του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε τον χρόνο συμμετοχής που του έδωσε ο Δημήτρης Ιτούδης, τελείωσε τις περισσότερες φάσεις κοντά στο καλάθι, ενώ αποτέλεσε το αντίβαρο στην δράση του Τόμας Ρόμπινσον στις δύο ρακέτες.

Η μαχητικότητα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να επιβεβαιώνεται λεπτό με το λεπτό, αλλά ένα ακόμη ξέσπασμα των φιλοξενούμενων έβαλε τέλος στην όποια... κουβέντα για τον νικητή. Η Χίμκι πλησίασε στο -9 (59-68 στο 32'), αλλά τέσσερα λεπτά είδε τη διαφορά να πηγαίνει στο -17 (64-81 στο 36'). Δύο τρίποντα του Σέρχιο Ροντρίγκεθ κι άλλο ένα από τον Νικίτα Κουρμπάνοφ αρκούσαν για να "τελειώσουν" το παιχνίδι.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη νίκη (90-73), αφήνοντας τη Χίμκι να... παλεύει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση, το παιχνίδι της επόμενης εβδομάδας με τη Φενέρμπαχτσε (εντός) θα είναι ιδιαίτερα κομβικό για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, σε ό,τι αφορά στο πλασάρισμά της.

Ο MVP

Ο Οθέλο Χάντερ εκμεταλλεύτηκε τα 28'00'' που τον άφησε στο παρκέ ο Δημήτρης Ιτούδης, πραγματοποιώντας την πιο "γεμάτη" φετινή του εμφάνιση. Είχε 16 πόντους (με 7/12 δίποντα και 2/3 βολές), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, αποτελώντας μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της Χίμκι.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Με 61.1% στα δίποντα και 44% στα τρίποντα σε εκτός έδρας αγώνα, δεν γινόταν να απειληθεί η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι φιλοξενούμενοι ένιωθαν σαν στο σπίτι τους στη Mytishchi Arena, κυριαρχώντας από το 7' κι έπειτα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Μέσα σε πέντε λεπτά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μετέτρεψε το ντέρμπι σε παράσταση για ένα ρόλο. Από το 7' έως το 12' η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κυριάρχησε, για να μετατρέψει το +1 σε +18. Αυτό το σημείο ήταν που καθόρισε σε μεγάλο βαθμό την έκβαση του αγώνα, αφού όσο κι αν προσπάθησαν οι γηπεδούχοι, δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν σε σημείο να διεκδικούν τη νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στη Mytishchi Arena βρέθηκαν 6.789 φίλαθλοι, μεταξύ των οποίων κι αρκετοί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς (Κροατία), Περούγκα (Ισπανία), Ρομάνο (Ισραήλ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 37-53, 58-68, 73-90.

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 7 (5 ριμπάουντ), Σβεντ 20 (6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/9 βολές, 8 ασίστ), Βιάλτσεφ 13 (3), Μάρκοβιτς 7, Μόνια 5, Γκιλ 2, Τοντόροβιτς 6, Τζένκινς 7 (1), Τόμας 6.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 17 (2), Ραντ 5, Φριντζόν, Βέστεμαν 14 (4/5 τρίποντα), Αντόνοφ 2, Ροντρίγκεθ 12 (3 τρίποντα, 8 ασίστ), Βοροντσέβιτς 2, Κλάιμπερν 7 (1), Χίγκινς 11 (5 ασίστ), Κουρμπάνοφ 3 (1), Χάινς 1, Χάντερ 16 (7/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Χίμκι: 22/36 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 14/19 βολές, 17 ριμπάουντ (15+2), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 16 λάθη, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 22/36 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 13/16 βολές, 28 ριμπάουντ (15+13), 27 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Χίμκι θα κλείσει τη regular season με τους αγώνες απέναντι σε Φενέρμπαχτσε (29/3, εντός) και Μπαρτσελόνα (5/4, εκτός), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα αντιμετωπίσει κατά σειρά τη Ζάλγκιρις (30/3, εκτός) και τον Ερυθρό Αστέρα (5/4, εντός).

* Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν δίχως τους Τάιλερ Χάνεϊκατ, Τζέιμς Άντερσον και Αντρέι Ζούμπκοφ, που αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού.