Μάλαγα - Ρεάλ Μαδρίτης 80-81

Δια χειρός Νίκολα Μίροτιτς η Ρεάλ Μαδρίτης απέδρασε από την έδρα της Μάλαγα με 81-80, αρχίζοντας με τη δεξί τις υποχρεώσεις της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας (video).

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στη Μάλαγα η Ουνικάχα δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη απέναντι στη Ρεάλ (ήττα με 80-81), καθώς λογάριαζε χωρίς τον Νίκολα Μίροτιτς...

Ο παίκτης της Βασίλισσας στην εκπνοή της αναμέτρησης σημείωσε το καλάθι της νίκης, χαρίζοντας τους δύο βαθμούς στην ομάδα του.

Ο σύλλογος του Τσους Ματέο έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και όλα έδειχναν ότι θα καταφέρει να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, όμως με τη λήξη του αγώνα "χτύπησε" ο Μίροτιτς και όλα τελείωσαν για τους Ανδαλουσιανούς.

Η Μάλαγα προσπάθησε να αξιοποιήσει την έδρα της και μπήκε δυνατά στην πρώτη περίοδο απέναντι στη Βασίλισσα, κλείνοντας το δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (20-15). Έπειτα, το συγκρότημα του Τσους Ματέο θα συνεχίσει να ελέγχει την αναμέτρηση και θα βρει στο ημίχρονο με 39-37, ύστερα από καλάθι του Λούκα Ζόριτς.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 58-62 (προβάδισμα 4 πόντων για τη Ρεάλ). Όλα τα... λεφτά, πάντως ήταν τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Ο Ζόριτς, ο οποίος σταμάτησε στους 32 πόντους έκανε το 80-79 για τους γηπεδούχους και όλα έδειχναν πώς η Μάλαγα θα πανηγυρίσει μία μεγάλη νίκη.

Ο Μίροτιτς, όμως πέτυχε το καλάθι της νίκης για την Ρεάλ και πήρε όλη τη δόξα από τον Λούκα Ζόριτς!

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-37, 58-62, 80-81.

Μάλαγα (Ματέο): Φιτς 8, Μπέρνι Ροντρίγκεθ 9(1), Ρόουλαντ 4, Λίμα, Βάλτερς 9(2), Πέριτς 8, Γκαρμπαχόθα 6, Πέιν, Ζόριτς 32, Σινάνοβιτς 4.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Τόμιτς 12, Πότσιους 5(1), Σουάρεθ, Ρέγιες 10, Μίροτιτς 12, Ροντρίγκεθ 11(1), Μπέγκιτς 6, Κάρολ 7(1), Σινγκλέρ 13(2), Γιουλ 5.