Μάλαγα - Μπάμπεργκ 85-82

Η Μάλαγα "φλέρταρε" με την ήττα στην πρεμιέρα του TOP-16, όμως όταν σοβαρεύτηκε επικράτησε με 85-82 της Μπάμπεργκ και ξεκίνησε με το δεξί. Καθοριστικός ο Πάνκο (video)

Μπορεί η Μάλαγα να έπαιξε με τη φωτιά, όμως στο τέλος επιβλήθηκε με 85-82 της Μπάμπεργκ, ξεκινώντας με το δεξί της υποχρεώσεις της στο TOP-16 της Ευρωλίγκας.

Ο Άντι Πάνκο στα 28'' πριν το τέλος του αγώνα, έγραψε το 84-80 και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι υπέρ της Μάλαγα.

Φοβερό ξεκίνημα στο παιχνίδι από την Μπάμπεργκ που βρέθηκε στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης να προηγείται με 15-0! Οι Ισπανοί μπορεί να άργησαν να σκοράρουν, αλλά όταν άνοιξαν "λογαριασμό" πέτυχαν ορισμένα δύσκολα καλάθια. Ο Ζόριτς με 7 δικούς τους πόντους, βοήθησε σημαντικά τους γηπεδούχους που αντέδρασαν και μείωσαν σε 15-19 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Στο 11' ο Γιάκομπσεν έστειλε ξανά τη διαφορά στους 9 για την Μπάμπεργκ (17-26), όμως ο Πάνκο μείωσε σε 22-26 και ο Ντράγκιτς στο καλάθι (24-26). Οι Ανδαλουσιάνοι ισοφάρισαν σε 29-29 στο 25', όμως λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η Μπάμπεργκ βρέθηκε στο +9 (36-45). Το 39-45 της ανάπαυλας έγραψε με τρίποντο ο Πάνκο.

Ο Γκαβέλ φτάνοντας τους 10 πόντους, ξέφυγε με 11 πόντους (41-52) και παρ΄ότι οι γηπεδούχοι έκαναν προσπάθειες να μειώνουν (55-61, 60-64), οι αντίπαλοί τους κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο διατηρώντας μία διαφορά (63-69).

Η Μάλαγα έπαιξε το τελευταίο της χαρτί για ξεκίνημα με το δεξί στο φετινό TOP-16 και αφού πλησίασε στον πόντο (68-69) στο 32', ισοφάρισε σε 74-74 μετά από καλάθι του Πάνκο στο 35'.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-45, 63-69, 85-82

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σάιμον, Γουίλιαμς 19 (2), Λίμα 3, Πάνκο 16 (1), Βιντάλ 7 (1), Ουρτασούν 7 (1), Κάλογουεϊ 6 (1), Πέροβιτς 2, Βάθκεθ 8, Ζόριτς 9, Ντράγκιτς 8.

Μπάμπεργκ (Φλέμιγκ): Γκίπσον, Γκόλντσμπερι 9 (2), Νάχμπαρ 10, Τάντα 2, Σμιντ 5 (1), Φορντ 16 (4), Γιάκομπσεν 9 (2), Γκάβελ 15 (2), Ζιρμπς 8, Ογκίλβι 8.