Μάλαγα - Λιμόζ 75-69

Η Μάλαγα κράτησε τη Λιμόζ στους δυο πόντους, σε οκτώ λεπτά της τρίτης περιόδου και έτσι άντεξε την αντεπίθεση των Γάλλων, για να κάνει το 3/3 στη φετινή Euroleague (75-69).

Το επί μέρους 25-2 της τρίτης περιόδου (από το 21.45 έως το 29.33) έκρινε εν πολλοίς την έκβαση του Μάλαγα-Λιμόζ. Οι Ισπανοί έπαιξαν επιθετική άμυνα, ώθησαν τους Γάλλους σε οκτώ λάθη, στο συγκεκριμένο διάστημα και για αυτό δεν κινδύνευσαν, όταν οι παίκτες του Ντουπράζ εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των Ανδαλουσιάνων, για να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής. Οι λεπτομέρειες ωστόσο, έδειξαν Μάλαγα (75-69).

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του Βάσκεθ

Η εκκίνηση άνηκε στον παίκτη που "έκλεισε" το δεύτερο παιχνίδι Μάλαγα, στη φετινή Euroleague, με τον Βασιλειάδη να σκοράρει και τους πέντε πόντους, έως το 5-2 (2.11), που εξελίχθηκε σε 5-6 (3.42''), γιατί έτσι ήθελε ο Βέστερμαν (σκόραρε και μοίρασε). Εκεί ανέλαβαν οι Βάσκεθ και Γκολούμποβιτς (12-8, 6.46), με τον Μπονγκού Κολό να αποτελεί την απάντηση (σκόραρε επτά σερί πόντους, έως το 16-15, στο 8.37''). Ο Μπατίστα έγινε η υπ αριθμόν 2 επιλογή (22-23, 11.35), με τον Γκολούμποβιτς να επιστρέφει δριμύτερος για να κάνει 11 τους πόντους του (28-26, 13.28).

Η συνέχεια αφορούσε και παίκτες... άλλων θέσεων Όταν ο Αμαγκού έκανε 4/11 τα τρίποντα της παρέας του, έκανε και το σκορ 35-36 (17.15). Αυτή ήταν η 7η φορά που το προβάδισμα άλλαζε χέρια. Έγιναν οκτώ όπως ο Μάρκοβιτς ευστοχούσε στο δεύτερο τρίποντο της Μάλαγα (μετά του Βασιλειάδη, στην εκκίνηση της διαδικασίας) και "έγραφε" το 38-36 του ημιχρόνου. Το παιχνίδι ήταν... στον αέρα, με τους Γάλους να κατεβάζουν 19 ριμπ., εκ των οποίων τα 7 ήταν επιθετικά. Οι γηπεδούχοι είχαν 13-5, αλλά και τα διπλάσια λάθη (8 vs. 4).

Η τρίτη πράξη ξεκίνησε με σερί 8-0 της Λιμόζ, με τον Βέστερμαν να φτάνει τις 5 ασίστ... και τα 2/3 τρίποντα, για το 38-44 (21.45). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και ξεκίνησε από την άμυνα (45-44, 23.17''). Καμία ομάδα δεν έδειχνε ικανή να πάρει διαφορά και να την κρατήσει, μέχρι εκείνο το σημείο. Ε, τότε έγινε η έκπληξη. Ο Κουζμίνσκας το έριξε στο one on one και σκόραρε επτά πόντους μέχρι το 47-46, ο Τούλσον πρόσθεσε 5π. και η Ουνικάχα "έτρεξε" επί μέρους 25-2 (63-46, 28.59''). Όλα φυσικά ξεκίνησαν από την επιθετική άμυνα -με τον Βασιλειάδη να είναι στον πάγκο-, που ώθησε τους Γάλλους σε οκτώ λάθη, σε αυτό το διάστημα. Οι βολές του Καμαρά (29.33) ήταν οι πρώτοι πόντοι για την ομάδα του Ντουπράζ, σε οκτώ λεπτά. Ο ίδιος πρόσθεσε και ένα εντός παιδιάς, για το 63-50 του 30'.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν έτοιμοι να... μπουν, μόλις δουν φως. Όταν λοιπόν, οι Ανδαλουσιάνοι άρχισαν να αστοχούν, εκείνοι μάζεψαν τα ριμπάουντ, έτρεξαν και βρέθηκαν στο 63-57 (31.42''), ενώ όταν ο Βέστερμαν έγινε διψήφιος το σκορ έγινε 67-62 (35.47''). Οι βολές του Γκρέιντζερ, συν το επιθετικό φάουλ που πήρε ο Τούλσον από τον Γάλλο γκαρντ βοήθησαν την κατάσταση για την Ουνικάχα και το πικ εντ ρολ που "έτρεξε" ο Αμερικανός με τον Βάσκεθ να ξαναδίνει τον πρώτο λόγο στη Μάλαγα (71-62, 37.34''). Ένα ρόλο τον έπαιξε και το γεγονός ότι οι Γάλλοι έμειναν πάλι για τρία λεπτά χωρίς πόντο (έως το 72-64, στο 38.38'') και χρόνος για νέο comeback δεν υπήρχε.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-36, 63-50, 75-69.