Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ζαλγκίρις 70-66

Η Μακάμπι νίκησε στο Τελ Αβίβ την μαχητική Ζαλγκίρις με 70-66 και εξασφάλισε την πρόκριση στους "8" (video)

Η Μακάμπι δυσκολεύτηκε απέναντι στην βαθμολογικά αδιάφορη, καθώς έχει αποκλειστεί Ζαλγκίρις και πήρε τη νίκη στο Τελ Αβίβ με 70-66.

Οι Λιθουανοί αιφνιδίασαν τους Ισραηλινούς, οι οποίοι δεν περίμεναν τόσο δυνατό ματς από την Ζαλγκίρις, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη και να σημειώσουν την πρώτη τους νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Η Ζαλγκίρις παρότι αδιάφορη ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ και κατάφερε να επιβάλει τον παιχνίδι της στην πρώτη περίοδο. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με +14 πόντους για τους Λιθουανούς.

Στη συνέχεια, η Ισραηλινοί πίεσαν και με την βοήθεια του κόσμου τους μείωσαν στο ημίχρονο στο καλάθι, με τον Μάρκο Πόποβιτς να ανεβάζει την διαφορά στους τέσσερις πόντους (33-37). Στην τρίτη περίοδο, οι Λιθουανοί ξέφυγαν με πέντε πόντους (44-49) για να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση η Μακάμπι στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα.

Ο Σμιθ με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 61-54 στο 34' και όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα πάρουν τη νίκη χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Η Ζαλγκίρις, όμως θα πιέσει και με τον Σαλένγκα θα πλησιάσουν στον πόντο (63-62).

Στα τελευταία λεπτά, η Μακάμπι θα είναι πιο ψύχραιμη και θα καταφέρει να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 70-66 κόντρα στους παίκτες του Αλεκσάνταρ Τριφούνοβιτς.

Ο Θοδωρής Παπαλουκάς σημείωσε 7 πόντους, ενώ ο Σχορτσανίτης είχε 10. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ο Σόνι Ουίμς σταμάτησε στους 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 33-37, 44-49, 70-66.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Παπαλουκάς 7(1), Χέντριξ 11, Σμιθ 6(2), Μπλου 8(2), Ελιάχου 5, Μάλετ, Πνίνι 2, Μπερστάιν 2, Οχαγιόν 2, Σχορτσανίτης 10, Λάνγκφορντ 17(2).

Ζαλγκίρις (Τριφούνοβιτς): Πόποβιτς 9(2), Λικπεβίτσιους, Καλνιέτις 5, Ντελινικάιτις, Ράκοβιτς 2, Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 7(1), Γιαβτόκας, Σαλένγκα 12(2), Ουίμς 20(1), Κόλινς 11(3).