Η Νταρουσάφακα κράτησε το καλύτερο για το τέλος

Η Νταρουσάφακα ανέτρεψε τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο στη "Χάλα Πιονίρ" και πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, που "αυτοκτόνησε" στο φινάλε (70-73).

Η Νταρουσάφακα προηγήθηκε δύο φορές στο ματς, στο πρώτο και στο τελευταίο λεπτό, αλλά αυτό ήταν αρκετό για να περάσει από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα. Το 70-73 γράφτηκε με τον Γουίλ Κλάιμπερν να βάζει την υπογραφή του στο πιο καθοριστικό σημείο κι έτσι οι Τούρκοι άλωσαν την Χάλα Πιονίρ.

Κάπως έτσι πήγε χαμένη και η μεγάλη εμφάνιση του Κούζμιτς, ο οποίος είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ και ήταν ο βασικός λόγος που ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 44-30 στο ημίχρονο και ήταν μπροστά για 39 λεπτά.

Το στατιστικό της αναμέτρησης

O MVP

Ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν εκπληκτικός, ειδικά όταν η μπάλα "έκαιγε". Πέτυχε 19 πόντους με 3/3 βολές και 8/14 δίποντα, ενώ πήρε και 4 ριμπάουντ. Είχε 19 στην αξιολόγηση και ήταν ο κορυφαίος για την Νταρουσάφακα, όχι μόνο λόγω αριθμών, αλλά και γιατί πέτυχε τα δύο μεγάλα καλάθια που έκριναν ουσιαστικά το ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Ερυθρός Αστέρας έβαλε 44 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και έμεινε στους 26 στο δεύτερο. Επαψε να παίζει το δικό του παιχνίδι και η Νταρουσάφακα, κατάφερε δίχως να κάνει μεγάλο ματς, απλά να ροκανίσει τη διαφορά και στο τέλος να κτυπήσει με τον Κλάιμπερν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, ο Κούζμιτς, είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, έκανε και 3 τάπες και ήταν ο κορυφαίος του Ερυθρού Αστέρα. Εμεινε όμως για πολύ ώρα στον πάγκο και ίσως αυτός ήταν ένας λόγος που έχασαν οι Σέρβοι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ερυθρός Αστέρας δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 17-4 στο 5'. Κούζμιτς, Μίτροβιτς και Τζένκινς έκαναν εξαιρετική δουλειά και οι Σέρβοι αιφνιδίασαν την Νταρουσάφακα, που άργησε να συνέλθει και να μπει στο παιχνίδι. Το σκορ έγινε 22-11 στο 8', αλλά ο Κλάιμπερν έκανε πολύ καλή δουλειά και η Νταρουσάφακα μείωσε σε 26-21 στο 12'.

Παρ' όλα αυτά ο Ερυθρός Αστέρας είχε την απάντηση και ο Γιόβιτς έγραψε το 38-27 στο 16' με κλέψιμο και λέι απ στον αιφνιδιασμό. Γιόβιτς και Κούζμιτς έκαναν και το 44-29, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 44-30.

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το 46-30 με τον Κούζμιτς, αλλά ο Κλάιμπουρν το πήρε πάνω του και με σερί 0-7 η Νταρουσάφακα κατέβασε τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν (μόνο ο Κούζμιτς έδινε λύσεις) και οι Τούρκοι μείωσαν κι άλλο (52-48 στο 31') με τον Γουαναμέικερ.

Ο Μπέρτανς είχε ζεσταθεί και με... τετράποντο έφερε την Νταρουσάφακα σε απόσταση βολής (56-54) στο 32'. Ο Γκούντουριτς με 2/2 τρίποντα έδωσε ανάσα στον Ερυθρό Αστέρα κι έτσι έγινε το 64-57, αλλά ο Κλάιμπουρν ήταν πάλι εκεί για τους Τούρκους και μείωσε σε 64-61. Ο Μπέρτανς με τρίποντο στα 1:35 έκανε το 68-65, ο Κλάιμπερν στα 1:03 το 68-67 και το τελευταίο λεπτό εξελίχθηκε σε θρίλερ.

Πάλι ο φοβερός Κλάιμπερν έγραψε το 68-69 και η Νταρουσάφακα πέρασε μπροστά 31'' πριν από τη λήξη. Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε λάθος, ο Γουοναμέικερ ήταν εύστοχος στις βολές κι έτσι γράφτηκε το τελικό 70-73.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-30, 52-46, 70-73.