Γαλατασαράι - Μπαρτσελόνα 75-78

Ο Χουέρτας ανέλαβε να βάλει την παρέα του στο παιχνίδι, ο Ντόρσι να κόψει τη φόρα της Γαλατασαράι και ο Όλεσον να αποδείξει τη ψυχραιμία του, όπως έστελνε την Μπαρτσελόνα στο "σκούπισμα" των Τούρκων (75-78).

Με 5/6 βολές του Μπραντ Όλεσον στο τελευταίο λεπτό, τον Τζόι Ντόρσι να κόβει τον Κάρλος Αρόγιο στο σουτ που θα μπορούσε να αλλάξει τη ροή του ματς και τον Μαρσελίνιο Χουέρτας να δίνει τους 15 από τους 16 πόντους του στο β' ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Γαλατασαράι 75-78, τη "σκούπισε" (3-0) και έγινε η πρώτη που έφτασε στο Final Four.

Οι δηλώσεις των προπονητών

Τα highlights του αγώνα

Τα στατιστικά του αγώνα

Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο δεν ταξίδεψε για την Κωνσταντινούπολη. Ο Κάρλος Αρόγιο ανάρρωσε από το διάστρεμμα (εξαιτίας του οποίου έχασε το 2ο ματς) και ήταν στην starting five. Ήταν και ο ηγέτης της παρέας του στο 23-13 το 8.47'', προϊόν επί μέρους 10-2 στο οποίο ο Πορτορικάνος πρόσφερε 7 πόντους, πριν το 23-15 του 10'. Παρεμπιπτόντως, η Μπαρτσελόνα είχε 3/11 διπ. και 1/6 τριπ., μαζί με 6 επ. ριμπ.

Οι "μπλαουγκράνα" που δεν θύμισαν πολύ την ομάδα που πήρε το 2-0 στη Βαρκελώνη, ξεχύθηκε σε ένα 1-5 έως το 28-25 (13'), αλλά συνέχεια δεν υπήρχε, με την άμυνα των Τούρκων να κάνει δουλειά και τους πάντες να προσφέρουν το κάτι τις (έχασαν την πρώτη βολή στο 18.23, όταν τις έκαναν 11/12) έως το 40-35, με τον Μαρκοϊσβίλι να ευστοχεί σε τρίποντο, στη λήξη επίθεσης. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου που είχε 9/20 διπ. και 3/10 τριπ. για την "Μπάρτσα" και 6/15 διπ., με 5/11 τριπ. για τη Γαλατασαράι. Ο μόνος διψήφιος ήταν ο Έρτσεγκ (με 13π., που είχαν 8/8 βολές).

Η τρίτη περίοδος είχε την 4η ισοπαλία (49-49, 26.30) και... την 4η αλλαγή χεριών στο προβάδισμα (μετά το 12-11 στο 6.10), με το 52-53, δια χειρός Χουέρτας (28.43''), που ήταν και το σκορ στο 30'. Σε αυτό το διάστημα, η Γαλατά μέτρησε 2/9 διπ. και 1/4 τριπ. και η Μπαρτσελόνα 7/9 διπ. και 1/5 τριπ., με τα ριμπάουντ να είναι κοντά, όπως και τα λάθη και οι ασίστ. Ο Νάχμπαρ ήταν εκείνος που εκμεταλλεύτηκε την παρουσία του Έρτσεγκ απέναντι του και παρείχε... τα καύσιμα των Ισπανών.

Όταν πήρε φόρα ο Χουέρτας, άρχισε η... κατηφόρα της Γαλατασαράι. Ο Βραζιλιάνος έφτασε τους 12 πόντους (ήταν ο μόνος διψήφιος της παρέας του), όταν διαμόρφωσε το 57-62 (33.36''), με την "Μπάρτσα" να τρέχει επί μέρους 10-3 έως το 60-67, με τρίποντο του Λόρμπεκ, στο 35'. Οι "μπλαουγκράνα" ήταν άστοχοι, οι γηπεδούχοι δεν έκαναν κάτι καλύτερο από το 63-67, στα δύο επόμενα λεπτά, αλλά τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Το εφιαλτικό φινάλε

Ο Ντόρσι έστειλε τον Έρτσεγκ στη γραμμή των βολών (65-67), στα 2.29 για το τέλος, ο Χέρστον τον Νάχμπαρ (65-68, με 1/2), για να έλθει η ώρα του Αρόγιο (68-68 -έφτασε τους 21π.), με τον Μαρκοϊσβίλι να κλέβει και να τρέχει για το 70-68 (38.19). Ο Χουέρτας ανέλαβε και αυτήν την επιστροφή (72-72, 39.15'', έφτασε τους 16π.), με τον Νάχμπαρ να "κόβει" τον Αρόγιο και τον Ντόρσι να μετρά 1/2 βολές για το 72-73, στα 23'' πριν τη λήξη. Αυτή ήταν η 8η αλλαγή στο προβάδισμα, ο Αρόγιο έφτασε μέχρι μέσα, στα 12'', αλλά προκοπή δεν είδε (γιατί δεν τον άφησε ο Ντόρσι) και στα 10'' ο Μαρκοϊσβίλι σταμάτησε με φάουλ τον Όλεσον. Ο Αμερικανός είχε επίσης, 1/2 (72-74), είχε όμως και το κλέψιμο στον Μαρκοϊσβίλι, στα 9'', συν δυο βολές από το φάουλ του Αρόγιο (72-76). Ο Μάτσβαν ευστόχησε σε τρίποντο (75-76), ο Πορτορικανός έστειλε τον Όλεσον ξανά στις βολές (75-78), στο 1.9'', ο Μαρκοϊσβίλι πρόλαβε να κάνει το σουτ, καλάθι όμως, δεν έβαλε και έτσι η Μπαρτσελόνα έγινε η πρώτη φιναλίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 40-35, 52-53, 75-78.