Φενέρμπαχτσε - Παναθηναϊκός 56-77

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό με εκκωφαντικό τρόπο, καθώς επικράτησε με 77-56 της Φενέρμπαχτσε μέσα στην Τουρκία και πήρε ξανά προβάδισμα για την πρόκριση στο TOP-16 (vids)

Το "μάρμαρο" για την εντός έδρας ήττα από την Ούνιξ Καζάν του Παναθηναϊκού, πλήρωσε η Φενέρμπαχτσε η οποία ηττήθηκε μέσα στην έδρα της με σκορ 77-56 για την 3η αγωνιστική του TOP-16 της Ευρωλίγκας.

Οι "πράσινοι" έπιασαν υψηλά στάνταρντ απόδοσης και πέτυχαν την δεύτερη φετινή τους νίκη στο TOP-16 (κι αυτή εκτός έδρας), καλύπτοντας έτσι την ήττα από την Ούνιξ Καζάν μέσα στο ΟΑΚΑ.

Σοβαρός, πειθαρχημένος και ουσιαστικός ο Παναθηναϊκός, κατάφερε να επιβάλει από το ξεκίνημα του αγώνα το ρυθμό και παίρνοντας 12 περισσότερα ριμπάουντ (26-38).

Εκπληκτικός ο Καϊμακόγλου ο οποίος ήταν στυλοβάτης στο ξεκίνημα του αγώνα και τελείωσε το ματς με 19 πόντους, κάνοντας ατομικό ρεκόρ πόντων με τη φανέλα του Παναθηναϊκού την Ευρωλίγκα. Καθοριστικός ο Σάτο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Δεν έπαιξαν οι Περπέρογλου, Μάριτς, ενώ στο 7' τραυματίστηκε ο Σμιθ και δεν ξαναπέρασε στο παρκέ.

Ο αγώνας:

Σε ένα ξεκίνημα αγώνα "αλά Μιλάνο" ο Παναθηναϊκός μπήκε φορτσάτος στο παρκέ, έτρεξε, πίεσε και εγκλώβισε την Φενέρμπαχτσε στην άμυνα του. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς να ξεφύγει από νωρίς στο σκορ, βάζοντας την μπάλα στο καλάθι με τον Μπατιστ που ήταν σε καλή βραδιά και πετύχαινε το ένα καλάθι μετά το άλλο.

Με τους Μπατίστ και Καϊμακόγλου λοιπόν, να σκοράρουν ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +13 (2-15) στο 5ο λεπτό του αγώνα. Μάλιστα, ο δεύτερος με 3/4 τρίποντα έκανε τον κόσμο της Φενέρ να... σιγήσει από τη στιγμή που ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους (9-24). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το 1/8 σουτ τριών πόντων της Φενέρμπαχτσε και με όπλο την καλή άμυνα τους και τον έλεγχο των ριμπάουντ (13-3) βρέθηκαν στο ρόλο του οδηγού.

Πίεσε χωρίς αποτέλεσμα η Φενέρ

Στη β' περίοδο, οι γηπεδούχοι πίεσαν και προσπάθησαν να μειώσουν, ωστόσο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς πέρα από κάποιες βεβιασμένες ενέργειες διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Η διαφορά έφτασε δύο φορές τους 17 πόντους (9-26, 11-28), πριν βρει τη μέγιστη τιμή της στο +19 (13-32) στο 14.30''.

Από εκεί κι έπειτα ξεκίνησε και η αντεπίθεση των Τούρκων. Αρχικά με σερί 5-0 μείωσαν σε 18-32, όμως ο Παναθηναϊκός με τον Διαμαντίδη στην οργάνωσή του ξανά περιόρισε τα λάθη και ήταν ψύχραιμος στις βολές που κέρδισε. Έτσι, οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 22-36 και τον Παναθηναϊκό να εξακολουθεί να ελέγχει τα ριμπάουντ, αλλά να έχει ρίξει κάπως τα ποσοστά του (10/19 δίποντα και 3/10 τρίποντα).

Καθοριστικά τρίποντα από Καλάθη και Διαμαντίδη

Με τον κόσμο να φωνάζει και να δίνει ώθηση στην Φενέρμπαχτσε, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 11 πόντους (27-38) όμως σε εκείνο το σημείο ευστόχησε σε καθοριστικό τρίποντο ο Καλάθης ο οποίος έγραψε το 27-41 και στη συνέχεια έδωσε ωραία πάσα στον Διαμαντίδη που ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 16 (27-43).

Οι Τούρκοι μείωσαν σε 34-45, όμως δεν είχαν καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία (βλέπε τα βήματα του Γκιστ που άρχισε να τρέχει χωρίς να ντριμπλάρει) και τελικά ο Διαμαντίδης με τρίποντο στα 3'' πριν το τέλος του γ' δεκαλέπτου έδωσε βαθιά ανάσα στον Παναθηναϊκό. Το 43-58 του 30ου λεπτού έδινε σαφές προβάδισμα στους "πράσινους" οι οποίοι είχαν ρητή εντολή να ρίξουν το ρυθμό.

Είχε Λόγκαν στο τέλος...

Στο δ' δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έπαιξε και με το χρόνο ενώ πήρε καθοριστικά ριμπάουντ με τον Σάτο ο οποίος έδειχνε να είναι πανταχού παρών μέσα στο παρκέ. Στο 34' με ένα δύσκολο καλάθι του Λόγκαν που πέρασε στο παρκέ στην τελευταία περίοδο το σκορ έγινε το 47-64 που υποχρέωσε τον Σπάχια να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Πάντως, τη... σκυτάλη των τάιμ άουτ πήρε γρήγορα ο Ομπράντοβιτς, μετά το σερί (5-0) με τους Ούκιτς και Τουρκσάν της Φενέρμπαχτσε (54-66). Την απάντηση όμως στην επίθεση του Παναθηναϊκού έδωσε και πάλι ο Λόγκαν ο οποίος πρόλαβε να φτάσει τους 8 πόντους (56-71, 56-73) πριν τελειώσει το ματς. Το τελικό 56-77 έγραψε ο Διαμαντίδης με σπάσιμο της μέσης.

Τα δεκάλεπτα: 9-24, 22-36, 43-58, 56-77

Φενέρμπαχτσε (Σπάχια): Ούκιτς 11(1), Τζέρελς 12(1), Τουρκσάν 4, Ονάν 2, Ατσούρ 3(1), Πεκέρ 10, Γκιστ 6(1), Σαβάς 2, Ντεμιρέλ, Μπογκντάνοβιτς 3(1), Πρέλτζιτς 3(1).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μπατίστ 15, Λόγκαν 8, Σάτο 12, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 7(1), Βουγιούκας 3, Καλάθης 3(1), Σμιθ, Καϊμακόγλου 19(4), Γιασικεβίτσιους 3(1).