ΜΠΑΣΚΕΤ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολίμπια Λ. 65-55

Olimpija Ljubljana's Damir Markota (R) vies for the ball with CSKA Moscow's Andrey Vorontsevich (L) during their Euroleague basketball match in Moscow on November 10, 2010.  AFP PHOTO / NATALIA KOLESNIKOVA (Photo credit should read NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/Getty Images)
Olimpija Ljubljana's Damir Markota (R) vies for the ball with CSKA Moscow's Andrey Vorontsevich (L) during their Euroleague basketball match in Moscow on November 10, 2010. AFP PHOTO / NATALIA KOLESNIKOVA (Photo credit should read NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Την πρώτη της νίκη στη φάση των ομίλων πέτυχε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας που νίκησε 65-55 την έως σήμερα αήττητη του Δ' ομίλου, Ολίμπια Λιουμπλιάνας

Η ομάδα του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς δεν είχε περιθώρια για άλλες απώλειες βαθμών και τελικά υπό την πίεση ξόρκισε το κακό και νίκησε 65-55 την Ολίμπια, παίζοντας κατά διαστήματα και όμορφο μπάσκετ.

Η ομάδα -έκπληξη της διοργάνωσης μέχρι στιγμής, Ολίμπια υπέστη έτσι την πρώτη της ήττα στην Ευρωλίγκα και κάπου εκεί το αήττητο σερί της έλαβε τέλος παρά τους 26 πόντους που πέτυχε ο εκπληκτικός Πίνκνεϊ. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Γκόρντον που τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

H ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε απίστευτα δυνατά στο παιχνίδι και αφού προηγήθηκε με 9-3 και 15-5 ολοκλήρωσε το α' δεκάλεπτο κρατώντας την Ολίμπια στους πέντε πόντους (20-5). Στη β' περίοδο η διαφορά άρχισε να παίρνει διαστάσεις και στο 15' έφτασε τους 20 πόντους (28-8).

Οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς εξακολούθησαν να έχουν το προβάδισμα και έφυγαν για τα αποδυτήρια στο +15 με το σκορ στο 34-19. Από εκεί κι έπειτα οι Ρώσοι ήταν φυσικό κι επόμενο να ρίξουν το ρυθμό και τελικά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν.

Στο δ' δεκάλεπτο η Ολίμπια Λ. μείωσε μέχρι τους 7 (57-50 και 62-55), ωστόσο ήταν αργά για να κάνει την ανατροπή και να γυρίσει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-5, 34-19, 51-39, 65-55

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Βουγιόσεβιτς): Κουρμπάνοφ 2, Σμόντις, Χόλντεν 5(1), Βοροντσέβιτς 9(3), Λάνγκντον 12(1), Μαριάνοβιτς 4, Σβεντ 10(1), Σοκόλοφ 8, Γκόρντον 15.

Ολίμπια Λ. (Ζντοβτς): Πέρι, Ιλιέφσκι 9(1), Γκρέγκορι 6, Σαλίν, Γιαγκόντνικ 4, Σερμαντίνι 2, Πίνκνεϊ 26(3), Μάρκοτα 3(1), Λόρμπεκ, Όζμπολτ, Βρκιτς 5(1).