ΜΠΑΣΚΕΤ

Τέλος στο όνειρο για τον Ολυμπιακό

Η Κόζιτσε νίκησε τον Ολυμπιακό 72-59 και κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον 4ο όμιλο του Eurocup Γυναικών, αφήνοντας τον πρωταθλητή Ελλάδας εκτός συνέχειας.

Ο Ολυμπιακός πήγε στη Σλοβακία ψάχνοντας δύο αποτελέσματα. Αφενός τη νίκη και αφετέρου την ήττα μέχρι και με επτά πόντους διαφορά, από τη στιγμή που είχε κερδίσει το πρώτο παιχνίδι με 85-78. Και τα δύο αποτελέσματα θα τον έστελναν στους “16” του Eurocup Γυναικών. Εν τέλει δεν κατάφερε τίποτε από τα δύο. Οι “ερυθρόλευκες” ηττήθηκαν από την Κόζιτσε με 72-59 και αποκλείστηκαν από την πρώτη φάση της διοργάνωσης, καθώς οι Σλοβάκες κατέκτησαν την προνομιούχο δεύτερη θέση και πήραν το “εισιτήριο” για τη φάση των “16”.

Η MVP

Η Τέγια Ομπλακ δεν είναι τυχαία η πρώτη σκόρερ της Κόζιτσε στο Eurocup. Η Σλοβάκα γκαρντ εκτέλεσε τον Ολυμπιακό από την περιφέρεια, τελειώνοντας το παιχνίδι με 22 πόντους και 8/15 σουτ. Η Ομπλακ έβαλε επίσης το τρίποντο που έκανε το σκορ 65-54 στο 37' αλλά και τις δύο ελεύθερες βολές που ανέβασαν τη διαφορά από τους εννέα πόντους στους 11 με 25 δευτερόλεπτα να απομένουν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ κακός επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη είχε 7/26 σουτ στα πρώτα 20 λεπτά και είχε μόνο 1/6 τρίποντα, την ίδια ώρα που η Κόζιτσε είχε 17/31 σουτ. Οι Σλοβάκες είχαν ακόμα 20 πόντους μέσα από τη ρακέτα στο πρώτο ημίχρονο, έναντι μόλις οκτώ του Ολυμπιακού.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Παρότι ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ρίξει ποτέ τη διαφορά κάτω από τους οκτώ πόντους επί 35 λεπτά, είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς με ένα σουτ. Ωστόσο, το τρίποντο της Δημητράκου 39'' πριν από τη λήξη (και με το σκορ 68-59) ήταν άστοχο και στην επόμενη φάση οι “ερυθρόλευκες” βιάστηκαν να κάνουν φάουλ στην Κόζιτσε, η οποία ήταν εύστοχη και ξέφυγε με +11, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το παιχνίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι “στράβωσε” από πολύ νωρίς για τον Ολυμπιακό, που έπειτα από μόλις πέντε λεπτά βρέθηκε πίσω στο σκορ με οκτώ πόντους διαφορά (15-7). Η Κόζιτσε έκανε θραύση κάτω από τα δύο καλάθια, πέτυχε 20 από τους 38 πόντους της στο πρώτο ημίχρονο μέσα από τη ρακέτα και άρχισε από την πρώτη περίοδο να “χτίζει” μία διψήφια διαφορά στο σκορ, η οποία πήγε στο +13 στο 13' (26-13) και έφτασε μέχρι και το +16 στο 17' (33-17). Οι “ερυθρόλευκες” κατάφεραν να κρατήσουν τις Σλοβάκες μακριά από το καλάθι τους στο δεύτερο ημίχρονο και να κρατήσουν τη διαφορά μεταξύ των εννέα και των 13 πόντων, ωστόσο κάθε φορά που προσπαθούσαν να τη ρίξουν κάτω από τους εννέα, οι γηπεδούχες έβαζαν κάποιο μεγάλο σουτ.

Αυτό συνέβη και στο 35', όταν ο Ολυμπιακός έκανε το σκορ 59-51. Ένα γκολ-φάουλ της Μπογκ και δύο απανωτά τρίποντα από τις Στεχλίκοβα, Ομπλακ ανέβασαν τη διαφορά πάλι στους 14 πόντους (68-54). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα, η Μάλτση έβαλε δύο ελεύθερες βολές και έριξε τη διαφορά στους 12, η Δημητράκου μείωσε ακόμα περισσότερο με τρίποντο 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη (68-59), ωστόσο η Ελληνίδα φόργουορντ δεν κατάφερε να σκοράρει στην επόμενη επίθεση. Στα 25'' πριν από τη λήξη ο Ολυμπιακός αποφάσισε να στείλει την Κόζιτσε στη γραμμή των ελευθέρων βολών, μόνο που η Ομπλακ ήταν εύστοχη, οι “ερυθρόλευκες” έκαναν κακή επίθεση και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-25, 54-43, 72-59

Κόζιτσε: Ομπλακ 22 (5ρ., 4ασ.), Αλεν 7 (3κ.), Ζίρκοβα 7, Γιανοστσίκοβα, Μπαλίντοβα 8, Στεχλίκοβα 5, Γιουρτσένκοβα 5 (9ρ.), Κουπτσίκοβα 8, Μπογκ 10 (7ρ.), Μπαμπούροβα.

Ολυμπιακός: Σταμάτη 3, Χατζηνικολάου 4 (6ασ.), Χότζες, Μάλτση 8, Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 3 (8ρ., 5λ.), Καλτσίδου 11 (7ρ.), Δημητράκου 6, Κάιζερ 22 (10/14β.).