Μπάγερν Μονάχου - Παρτίζαν 71-65

Την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια πήραν οι Βαυαροί που με ένα επιμέρους 26-8 άφησαν τους Σέρβους χωρίς νίκη στο ΤΟΡ 16

Μετά την Ζαλγκίρις η Μπάγερν ξεπέρασε νικηφόρα και το εμπόδιο της Παρτίζαν δείχνοντας ότι έχει όλα τα φόντα να βρεθεί στα πλέι οφ. Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς επικράτησαν με 71-65 κάνοντας ολική επαναφορά στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα. Στην αντίπερα όχθη οι Σέρβοι έχοντας σε ακόμα ένα παιχνίδι στην άκρη του πάγκου τους τον άμεσο συνεργάτη του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς, Βέλιμιρ Γκάσιτς, έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο ΤΟΡ 16. Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Τζον Μπράιαντ που είχε 16 πόντους με 12 ριμπάουντ, ενώ ο Ντιόν Τόμπσον σταμάτησε στους 15 με 10 ριμπάουντ.

Οι δηλώσεις του αγώνα

Τα στατιστικά του αγώνα

Η Μπάγερν παρότι βρέθηκε πίσω ακόμα και με 38-52 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και μέχρι το 35' είχε τρέξει ένα επιμέρους 26-8 μετατρέποντας το σκορ σε 64-60.

Ο αγώνας είχε και ελληνική εκπροσώπηση, καθώς τρίτος διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ηλίας Κορομηλάς, ενώ στο γήπεδο το παρών έδωσαν Έλληνες και Σέρβοι φίλαθλοι κάνοντας αισθητή την παρουσία τους.

Με στόχο να "χτυπήσει" κοντά στα καλάθια ξεκίνησε η Μπάγερν κάτι που αρχικά έδειξε να αποδίδει (9-2 στο 1'), όμως με μπροστάρη τον Λοβέρν η Παρτίζαν αντέδρασε έκλεισε την άμυνα της κοντά στο καλάθι και δεν άργησε να τρέξει ένα επιμέρους 10-3 ισοφαρίζοντας σε 12-12 (στο 5'). Στη συνέχεια ο αγώνας εξελίχθηκε σε προσωπική κόντρα του Τάρενς Κίνσεϊ με τους γηπεδούχους. Ο Αμερικανός με 4 συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (14-16 στο 6'). Η περίοδος τελικά ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 17-20 έπειτα από τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς.

Οι Γερμανοί έδειχναν να έχουν αγχωθεί κάτι που μεταφράστηκε σε 3 λεπτά αφλογιστίας. Στην αντίπερα όχθη οι Σέρβοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν όσο θα μπορούσαν την ευκαιρία που τους δόθηκε, καθώς αστοχία και λάθη τους στοίχισαν (17-24 στο 13). Οι βολές του Μπένζινγκ ξεμπλόκαραν τους παίκτες του Πέσιτς ενώ Λοβέρν και Κίνσεϊ αναλάμβαναν δράση (27-32 στο 16). Την προσπάθεια της Παρτίζαν ήρθε να ενισχύσει και ο Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος με 8 συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα του στο κλείσιμο του ημιχρόνου (34-42 στο 20').

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε δύο πρόσωπα. Στην αρχή η Παρτίζαν μπήκε δυναμικά επιβάλλοντας τον ρυθμό και καταφέρνοντας να χτίσει διψήφια διαφορά (38-58 στο 24'). Οι Σέρβοι διατηρούσαν και κάποιες φορές αύξαναν αυτή τη διαφορά (38-52 στο 25'), όμως όλα αυτά άλλαξαν στη συνέχεια. Με μπροστάρη τον Τζον Μπράιαντ και σε υποστηρικτικούς ρόλους τους Ντιλέινι, Σαφάρτζικ οι Γερμανοί έκαναν το come back και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -4 (52-56 στο 30').

Η ψυχολογία πλέον είχε περάσει στο στρατόπεδο της Μπάγερν που συνεχίζοντας να χτυπά κοντά στο καλάθι με εκφραστή των επιθέσεων της τον Ίντμπιχι μείωσε σε 56-59, πριν ισοφαρίσει με τρίποντο σε 59-59 ο Ντιλέινι (στο 32'). Τα πάντα πλέον είχαν ανατραπεί. Οι Βαυαροί είχαν πιστέψει ότι μπορούν, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να δυσκολεύονται να βρουν τον κατάλληλο τρόπο αντίδρασης (68-65 στο 38'). Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ένα τρίποντο του Σαφάρτζικ (46''), ένα άστοχο δίποντο του Μιλοσάβλιεβιτς (35'') κι επίσης ένα άστοχο τρίποντο του Κίνσεϊ έγραψαν το τελικό 71-65.