''Ξέχασε'' την άμυνα η Ρεάλ

Στους τελευταίους τέσσερις αγώνες των ισπανικών playoffs, η Ρεάλ Μαδρίτης δέχεται 50.2 πόντους μ.ό. στο πρώτο ημίχρονο. Ξέρετε σε πόσες περιπτώσεις δέχτηκε 50+ πόντους σε 31 αγώνες στη φετινή Euroleague; Μόλις σε ΜΙΑ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης ταξίδεψε στο Μιλάνο για το Final Four έχοντας την καλύτερη επιθετική συγκομιδή μεταξύ των τεσσάρων συνδιεκδικητών του τίτλου στο Mediolanum Forum.

Για την ακρίβεια, η ''Βασίλισσα'' του Πάμπλο Λάσο σκόραρε 85.2 πόντους σε 29 αγώνες, αφήνοντας πίσω της τις Μπαρτσελόνα (79.4), Μακάμπι (79.2) και ΤΣΣΚΑ Μόσχας (69.6). Όχι, δηλαδή, ότι οι Μαδριλένοι είχαν πρόβλημα στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, με δεδομένο ότι δέχονταν 71.2 πόντους μ.ό. ανά αγώνα. Η άμυνα της Ρεάλ είναι προϊόν ομαδικής δουλειάς ενώ ο Ρούντι Φερνάντεθ μαζί με τον Μάρκους Σλότερ αποτελούν τη ραχοκοκαλιά της ''Βασίλισσας'' στα… μετόπισθεν.

Η Μάλαγα βάζει δύσκολα στη Ρεάλ Μαδρίτης

Φαίνεται, ωστόσο, ότι οι ''μερένγκες'' αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα στην άμυνα στα ισπανικά playoffs! Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ουνικάχα Μάλαγα σκοράρει 89.3 πόντους στην ημιτελική σειρά με τη Ρεάλ που προχθες γνώρισε βαριά ήττα στο Palacio de Deportes ''Martin Carpena''. Η σύγκριση γίνεται πιο εύκολα αντιληπτή αν ρίξει κανείς μια ματιά στις αμυντικές επιδόσεις της ''Βασίλισσας'' στα πρώτα ημίχρονα των αγώνων της στην Euroleague και στα playoffs της Liga Endesa.

Η άμυνα της Ρεάλ δέχεται 89.3 πόντους στα ημιτελικά κόντρα στη Μάλαγα

Η διαφορά φαίνεται στο πρώτο ημίχρονο

Συγκεκριμένα, οι Ίβηρες δέχτηκαν 35.32 πόντους μ.ό. στο πρώτο μέρος σε 31 αγώνες ως τον τελικό κόντρα στη Μακάμπι. Η μοναδική περίπτωση που η άμυνα της Ρεάλ δέχτηκε 50+ πόντους στο πρώτο ημίχρονο ήταν στην ήττα (85-83) από την Μπάγερν, στο Μόναχο. Την ίδια στιγμή, οι Μαδριλένοι δέχονται 50.2 πόντους στα τελευταία τέσσερα ματς στην ACB! Για την ακρίβεια, 51 πόντους από τη Σαραγόσα και 52, 48 και 50 πόντους από την Ουνικάχα!

Οι πίνακες που ακολουθούν είναι ενδεικτικοί για να γίνουν οι συγκρίσεις...