Αυτό δεν έχει ξα-να-γί-νει

Μέχρι στιγμής έχει ανανεωθεί ο πίνακας με τα περισσότερα τρίποντα που έχει σκοράρει παίκτης, αλλά και αυτός με τα περισσότερα διαδοχικά. Το μόνο που έμεινε είναι το σύνολο. Δείτε πώς "έφαγε" ο Λίνας Κλέιζα τον Μαρσελίνιο Χουέρτας.

Αυτό που γίνεται στη φετινή Euroleague, δεν έχει προηγούμενο. Δηλαδή, ανέκαθεν έμπαιναν τρίποντα, αλλά... αυτό που ζει φέτος η κορυφαία διοργάνωση της ηπείρου, σε συλλογικό επίπεδο, δεν έχει ξαναγίνει.

Κατ' αρχάς, με τη βοήθεια του Άντριου Γκάουντλακ ανανεώθηκε η κορυφή του πίνακα με τους παίκτες που έχουν σκοράρει τα περισσότερα σουτ από τα 6.75, σε ένα παιχνίδι. Είχε μείνει η ίδια από το 2010 (4/4), οπότε ο Μίρζα Τελέτοβιτς ισοφάρισε τον Τόμας Κελάτι (5/3/2009), που... είχε "πιάσει" τον Σαούλιους Στομπέργκας των 9 τρίποντων, από τις 4/4 του 2001 και την επίσκεψη της Τάου στην έδρα της ΑΕΚ. Ο Λιθουανός ήταν ο μόνος απόλυτος.

Αυτοί που έχουν βάλει τα περισσότερα σε ένα ματς

Όνομα Επίδοση Ημερομηνία Παιχνίδι
Άντριου Γκάουντλακ (Φενέρμπαχτσε) 10/13 13/11/2014 Μπάγερν Μ. - Φενέρμπαχτσε 86-93

Αυτοί που έχουν βάλει τα περισσότερα σερί

Η όλη ιστορία (το ψάξιμο) ξεκίνησε με αφορμή τα 6/6 τρίποντα, που είχε ο Μαρσελίνιο Χουέρτας στην τρίτη περίοδο του ματς με τον Παναθηναϊκό, στη δεύτερη αγωνιστική του φετινού ΤΟΡ16. Αυτό που διαπιστώσαμε ήταν ότι... τον είχε "φάει" ο Λίνας Κλέιζα, για δυο αγωνιστικές. Ο Λιθουανός είχε 6/6 τρίποντα, στην τρίτη περίοδο του ματς της Αρμάνι με την Τουρόφ, στην ολοκλήρωση της ρέγκιουλαρ σίζον. Έως ότου εμφανιστούν αυτά τα παιδιά, τα περισσότερα σερί εύστοχα τρίποντα, τα είχε ο Μίρζα Τελέτοβιτς, από το 2010. Φυσικά, ο Σαούλιους Στομπέργκας -σε ματς των Βάσκων με την ΑΕΚ είχε 9/9- ήταν, είναι και θα είναι... ο πρωθυπουργός -κατά τη διάρκεια ολόκληρου του ματς και όχι σε μια περίοδο που ήταν το ζητούμενο που έθεσε ο Χουέρτας.

Αν θέλετε να μάθετε ποιος ήταν (και παραμένει) ο πιο γρήγορος, είναι ο Ραμούνας Σισκάουσκας, ο οποίος τον Δεκέμβριο του 2003 και στο ματς της ΤΣΣΚΑ με τη Ρόμα, σκόραρε τρία τρίποντα στο τελευταίο λεπτό της διαδικασίας.

Για να είμαστε ακριβείς (και ειλικρινείς) άγνωστο παραμένει πώς έφτασε ο Ραούλ Λόπεζ στο 7/10, σε αυτό που από τους Ισπανούς έχει χαρακτηριστεί ως το καλύτερο δεκάλεπτο στην ιστορία της Ρεάλ (ήταν το τρίτο του ματς Ρεάλ-Οβαρένσε 116-94, στις 20/12 του 2000).

Επίσης, δεν είναι ακριβώς ξεκάθαρο πώς ο Λοράν Φουαρέ είχε φτάσει στα 7/9 τρίποντα, στις 18/12 του 2003, στην εντός έδρας ήττα της Ορτέζ, από τη Ρόμα (106-110, στην παράταση). Βλέπετε, το play by play που βοηθά την έρευνα, καθιερώθηκε στην ιστοσελίδα της Euroleague, πριν οκτώ σεζόν.

Πριν προχωρήσετε στον πίνακα, να σας πούμε πως επιλέξαμε τον Τελέτοβιτς, μολονότι χρειάστηκε και την εκκίνηση άλλης περιόδου για να φτάσει τα 5/5, διότι υπήρχαν γύρω στους 10 αθλητές που είχαν 4/4 σουτ από το τρίποντο, σε ένα δεκάλεπτο.

Όνομα Επίδοση (περίοδος) Παιχνίδι (ημερομηνία)
Λίνας Κλέιζα 6/6 (3η) Τουρόφ-Αρμάνι 96-101 (1/12/2014)
Μαρσελίνιο Χουέρτας 6/6 (3η) Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 80-76 (9/1/2015)
Μίρζα Τελέτοβιτς 5/5 (1-2η) Ζάλγκιρις-Κάχα Λαμποράλ 89-95 (15/12/2010)