Αναντολού Εφές - Μάλαγα 74-70

Η Αναντολού Εφές είδε για δύο -και κάτι- περιόδους την Μάλαγα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, όμως χάρη σε ανατροπή διαρκείας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 74-70, κάνοντας το 2Χ2 στο Top 16.

Η Μάλαγα έκανε δύσκολη τη ζωή της Εφές. Σε τέτοιο σημείο που βρέθηκε μπροστά μέχρι και με 17 πόντους διαφορά (25-42, 16'). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, χάρη σε ανατροπή διαρκείας στο δεύτερο μέρος με μπροστάρη τον Ματ Τζάνινγκ (17 πόντοι, 5/8 τρίποντα), πήρε τη νίκη με 74-70, κάνοντας το 2Χ2 στο Top 16.

Πέραν του Τζάνινγκ, σημαντική ήταν η συμβολή των Ντρέιπερ (13 πόντοι) και Περπέρογλου (13 πόντοι με 3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη σε 27 λεπτά).

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ήταν ορεξάτος στο ξεκίνημα του αγώνα, παρασύροντας τους συμπαίκτες του. Βασιλειάδης και Γκριν τον ακολούθησαν και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα (3-11, 4'). Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς αφυπνίστηκαν και αντέδρασαν άμεσα. Έχοντας πολυφωνία επιθετικά, μιας και τέσσερις παίκτες έδιναν λύσεις (Ντρέιπερ, Περπέρογλου, Λάσμε, Τζάνινγκ), η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστη τιμή της (12-13, 7'). Οι Ανδαλουσιανοί, όμως, όχι μόνο δεν έχασαν το προβάδισμα που είχαν, αλλά το αύξησαν χάρη στον Ράιαν Τούλσον (12-23, 9'). Ο Περπέρογλου, όμως με τρίποντο διαμόρφωσε το 15-23, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι Ανδαλουσιανοί είχαν τον πλήρη έλεγχο και η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα, δια χειρός Γκολούμποβιτς και Τόμας (17-30, 13'). Η τουρκική ομάδα βρήκε λύσεις έξω από τη γραμμή των 6,75. Μπιέλιτσα και Κορκμάζ υπενθύμισαν πως έχουμε ακόμα παιχνίδι (23-30, 14'). Ο Γκολούμποβιτς παρέμενε "ζεστός", ο Τούλσον είχε "συνδεθεί" με το αντίπαλο καλάθι και η διαφορά αυξανόταν συνεχώς (25-40, 16'), ενώ ο Βάσκεθ έφερε στο +17 την ομάδα του (25-42). Οσμάν και Σάριτς, μπορεί να άργησαν λίγο, όμως μπήκαν στο κλίμα του αγώνα, μειώνοντας τη διαφορά (31-44, 18'). Το φινάλε του ημιχρόνου, όμως, ήταν ιδανικό για την Μάλαγα, η οποία ανέβασε τη διαφορά με Κουζμίνσκας και Μάρκοβιτς για το 34-49.

Με τον Ματ Τζάνινγκ να δίνει το έναυσμα και τον Ντάριο Σάριτς να τον ακολουθεί, η Εφές τη διαφορά (42-51, 24'). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τους Ντρέιπερ και Περπέρογλου να "συνδέονται" με το καλάθι η διαφορά μειώθηκε ακόμα πιο πολύ (51-53, 27'). Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν εξόχως αποτελεσματική, καθώς οι Ανδαλουσιανοί πέτυχαν μόλις 4 πόντους μέχρι το 28'. Ο Γκολούμποβιτς "ξεκόλλησε" την ομάδα του, όμως ο Ντρέιπερ έφερε στον πόντο τη διαφορά (54-55, 29'), Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, όμως, ο Τζάνινγκ φρόντισε να φέρει στην απόλυτη ισορροπία την αναμέτρηση (57-57).

Η μεγάλη ανατροπή της Εφές συνεχίστηκε. Κρστιτς και Οσμάν ήταν αποτελεσματικοί και έδωσαν αέρα 4 πόντων στους γηπεδούχους (61-57, 32'). ο νεαρός φόργουορντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δικές του προσπάθειες έφερε στο +8 τη διαφορά (67-59, 35'). Ο Γιον Στέφανσον, όμως, άλλαξε την εικόνα της Μάλαγα. Με επτά διαδοχικούς πόντους έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (67-66, 37'). Η Εφές βρήκε λύσεις, στην επίθεση στο πρόσωπο των Ντρέιπερ και Οσμάν, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα 4 πόντων (74-70, 39'). Το 74-70 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Εφές να παίρνει τη δεύτερη νίκη της στο Top 16, παραμένοντας αήττητη.

Δεκάλεπτα: 15-23, 34-49, 57-57, 74-70.