EUROCUP

Βιλερμπάν - Άρης 79-52

Ο Άρης δεν κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη στη Γαλλία απέναντι στην Βιλερμπάν σε κανένα σημείο του ματς και ηττήθηκε με 79-52 για την τέταρτη αγωνιστική του LAST-16 του Eurocup.

Ο Άρης προσπάθησε να πάρει ακόμα μία νίκη απέναντι στη Βιλερμπάν, όμως οι Γάλλοι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του ματς τον ρυθμό τους και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα με 79-52.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή μετά το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης δεν κατάφεραν να απειλήσουν τη Βιλερμπάν, η οποία έλεγξε απόλυτα το ματς.

Οι πιθανότητες πλέον πρόκρισης του Άρη στην επόμενη φάση έχουν ελαχιστοποιηθεί μετά και τη νίκη της Ντόνετσκ απέναντι στην Κίμκι στην Ουκρανία.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και μετά το 6-2 των Γάλλων θα καταφέρει να περάσει μπροστά στο σκορ με τον Κρούσιτς (6-7). Η Βιλερμπάν, όμως θα ανεβάσει την απόδοση της και μετά τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα θα καταφέρει να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας απέναντι στον Άρη.

Ο Δημήτρης Χαριτόπουλος που αποχώρησε από το Μαρούσι και υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας με τη Βιλερμπάν θα κάνει το 18-9 στο 7' για να κλείσουν οι γηπεδούχοι το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 14 πόντων (23-9).

Στην δεύτερη περίοδο, ο Άρμστρονγκ θα κάνει το 25-9 για να ανοίξει ακόμα περισσότερο η ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων. Ο ίδιος παίκτης θα σημειώσει και το 31-9 για να πετύχει ο Μάλντροου το πρώτο καλάθι του Άρη στο δεύτερο δεκάλεπτο (31-11) στο 15'.

Οι Γάλλοι θα συντηρήσουν την διαφορά ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα να κλείσουν το ημίχρονο στο +21 (39-18).

Διατήρησε το προβάδισμα

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, η Βιλερμπάν παρά τις προσπάθειες του Άρη θα καταφέρει να διατηρήσει την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων πάνω από τους 20 πόντους. Στο 23' το τρίποντο του Τόμπσον θα κάνει το 46-25.

Σε εκείνο το σημείο ο Άρης θα αντιδράσει και θα καταφέρει να μαζέψει την διαφορά που τον χώριζε από τη Βιλερμπάν, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 55-40 για τους Γάλλους.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή θα προσπαθήσουν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση και θα μειώσουν στους 12 πόντους (55-43) με τρίποντο του Χρήστου Ταπούτου. Παρόλα αυτά, οι Γάλλοι θα ξεφύγουν και πάλι με 71-48 στο 37'.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Βιλερμπάν θα συντηρήσει την διαφορά από τον Άρη και θα φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 79-52.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 39-18, 55-40, 79-52.

Βιλερμπάν (Βινσάντ): Άρμστρονγκ 18, Λακόμπ 2, Ουέστερμαν 7(1), Ζαν-Τσαρλς 8(1), Φοφανά, Τζάκσον 11(1), Τιλ 12, Γκος 9(3), Χαριτόπουλος 6.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής, Κερούς 9(2), Ταπούτος 5(1), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 8, Κρούσιτς 7, Μποχωρίδης, Μπόγρης 4, Μάλντροου 7(1), Τσαλδάρης 3(1), Βεργίνης 7(1), Δήμας.