EUROCUP

Πανιώνιος-Ραντνίτσκι 77-72

Ο Πανιώνιος αντεπιτέθηκε στο ξεκίνημα της δ' περιόδου, πήρε διαφορά 10 πόντων αλλά στο τέλος ήθελε να κερδίσει με θρίλερ τη Ραντνίτσκι (77-72), χάρη σε βολές των Μίλμπουρν και ΜακΚόλουμ

Στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων του στο Eurocup, ο Πανιώνιος επικράτησε με σκορ 77-72 της Ραντνίσκι και πήρε την πρώτη του νίκη.

Ο Πανιώνιος βρέθηκε να προηγείται και με 10 πόντους διαφορά (68-58) στο δ' δεκάλεπτο, ωστόσο στο τέλος το παιχνίδι έγινε ντέρμπι.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατήρησε την ψυχραιμία της στο τέλος και οι βολές των ΜακΚόλουμ, Μίλμπουρν βρήκαν στόχο. 'Ετσι γράφτηκε το τελικό 77-72 με βολές του πρώτου στα 3'' πριν τη λήξη.

Θυμηθείτε εδώ το Live Blog της αναμέτρησης ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Ραντνίτσκι.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους σε 24 λεπτά συμμετοχής. Είχε 12/17 βολές, 6/14 δίποντα και 1/1 τρίποντα, ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα και έδωσε 2 ασίστ.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 18 λάθη της Ραντνίτσκι. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε και το παιχνίδι καθώς οι Σέρβοι είχαν καλύτερα ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα, περισσότερες ασίστ και 12 παραπάνω ριμπάουντ, όμως στο τέλος έχασαν.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο λέι απ του ΜακΚόλουμ ο οποίος στο 39ο λεπτό έγραψε το 72-68, δίνοντας μία βαθιά επιθετική ανάμεσα στον Πανιώνιο, μετά το σερί της Ραντνίτσκι με το οποίο μείωσε στο καλάθι (68-66) στο 1.40'' πριν το τέλος.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του Πανιωνίου στο παιχνίδι με την Ραντνίσκι, παρ' ότι προηγήθηκε με 6-0. Ακολούθησε ένα σερί 9-0 από τους Σέρβους και ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι με τους γηπεδούχους να σκοράρουν αραιά και που, ολοκληρώνοντας τελικά το α' δεκάλεπτο πίσω στο σκορ (12-15).

Στο β' δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος βελτίωσε την άμυνα του και από τη στιγμή που δέχτηκε μόνο 10 πόντους, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και να φύγει για τα αποδυτήρια στο +3 (28-25).

Στην επανάληψη, οι Σέρβοι κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα και μετά το 39-39, ολοκλήρωσαν τη γ' περίοδο προηγούμενοι με σκορ 48-44.

Σερί 12-0 από τον Πανιώνιο στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου που βρέθηκε να προηγείται με 66-56. Ωστόσο, η Ραντνίτσκι αντέδρασε άμεσα και μείωσε στον πόντο με 70-69, βάζοντας εκ νέου δύσκολα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Στα 29'' πριν το τέλος του αγώνα, ο ΜακΚόλουμ έγραψε το 71-69, ενώ στα 21'' ο Λέσιτς μείωσε στον πόντο (71-70). Στη συνέχεια, ο Ντούβνιακ έγραψε το 73-70 (16'') ενώ ο Γιόβιτς μείωσε και πάλι στον πόντο (73-72). Στα 9,9'' για τη λήξη ο Μίλμπουρν σκόραρε για το 75-72 και ο ΜακΚόλουμ έγραψε το τελικό 77-72.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 28-25, 44-48, 77-72

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 27(1), Ντούβνιακ 19(1), Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 8(1), Αθανασούλας 6(1), Μπατής 5(1), Καββαδάς 6, Λάνγκφορντ, Μισέλ 2, Σίμτσακ 2, Σαλούστρος.

Ραντνίτσκι (Νίκολιτς): Σίλεϊ 14(2), Λέσιτς 3, Γιόβιτς 6, Στεβάνοβιτς, Μλάνταν 16(4), Κάλινιτς 5, Γιαρού 14, Ντίμιτς, Μπαλμάζοβιτς 11(3), Γέβτοβιτς, Μαρίνοβιτς 3.