EUROCUP

Ντόνετσκ - Άρης 81-74

Ο Άρης πάλεψε απέναντι στην Ντόνετσκ, όμως γνώρισε την δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα ματς στο LAST-16 του Eurocup με 81-74. Διαβάστε λεπτομέρειες.

Ο Άρης προσπάθησε για 30 λεπτά απέναντι στην Ντόνετσκ, όμως τελικά δεν κατάφερε να αποφύγει την δεύτερη ήττα του στο LAST-16 του Eurocup με 81-74.

Οι παίκτες του Βαγγέλης Αλεξανδρή πάλεψαν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσαν να γυρίσουν με τους δύο βαθμούς της νίκης από την Ουκρανία.

Από τους νικητές ο Κάρι σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ για τον Άρη ο Ρόναλντ Ντέιβις πέτυχε 22, με τον Δημήτρη Βεργίνη να έχει 14.

Ο αγώνας:

Οι Ουκρανοί ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον ρυθμό τους. Με αυτόν τον τρόπο βρέθηκαν στο πέμπτο λεπτό του αγώνα με προβάδισμα οκτώ πόντων (10-2), κόντρα στο συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή.

Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν. Ο Άρης με τον Ντέιβις θα κάνει το 16-6, προτού ξεφύγουν και πάλι στο σκορ οι γηπεδούχοι με 21-6. Οι Ουκρανοί διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 24-11.

Ο Ραντένοβιτς θα κάνει το 26-13 για τη Ντόνετσκ στο 11', όμως ο Άρης θα αντιδράσει και θα καταφέρει να ρίξει την διαφορά στους οκτώ πόντους (33-25). Ο Κάρι θα σημειώσει το 40-29 για να κλείσει τελικά το ημίχρονο ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, καθώς μείωσαν στους έξι πόντους.

Ο Άρης θα συνεχίσει να πιέζει τους Ουκρανούς, αλλά δεν θα καταφέρει να ελέγξει τον ρυθμό της αναμέτρησης και να περάσει μπροστά στο σκορ. Έτσι, η Ντόνετσκ θα ξεφύγει με οκτώ πόντους στο 25' (54-46) για να μειώσει ο Μαυραειδής για το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή (54-48).

Οι γηπεδούχοι θα καταφέρουν να συντηρήσουν μία διαφορά μεταξύ 5-10 πόντων, με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδο να ολοκληρωθεί με 60-53 για για τη Ντόντετσκ.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, η Ντόνετσκ θα διατηρήσει την απόσταση που την χωρίζει από τον Άρη και θα καταφέρει να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 81-74. Ο Άρης προσπάθησε για σχεδόν 30 λεπτά κόντρα στους Ουκρανούς, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει στο τέλος την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 40-34, 60-53, 81-74.

Ντόνετσκ (Ομπράντοβιτς): Πουστοζβόνοβ 13(3), Λι 12, Κάρι 18(2), Στογιανόφσκι 2, Αβντάλοβιτς 8(1), Λίποβι 2, Ραντένοβιτς 8(1), Κοβαλένκο, Γκλίεμποβ, Τζάκσον 6, Κραβτσόβ 12.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 7(1), Κερούς 17(3), Ταπούτος, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 22(2), Κρούσιτς, Μπόγρης 5, Μάλντροου 7, Τσαλδάρης 2, Βεργίνης 14(1).